Uluslararası İlişkiler

Çin menşeli gizli takip cihazının İngiliz makam araçlarında ne işi var? 

Çin menşeli gizli takip cihazının İngiliz makam araçlarında ne işi var? İngiltere’de hükümete ait araçta bulunan gizli Çin takip cihazı ulusal güvenlik endişelerine yol açtı. Kendisi de güvenlik görevlisi olan bir kaynak, hükümete ait ve diplomatik araçlarda yapılan bir taramada konum verilerini iletebilen en az bir SIM kartın tespit edildiğini doğruladı. 

İstihbarat yetkililerinin casus yazılımlarla ilgili artan endişelere yanıt olarak araçları geri çekmesinin ardından bir Birleşik Krallık Hükümet aracında gizli bir Çin takip cihazı bulunduğu öne sürüldü.

Kaynağa göre coğrafi konum belirleme fonksiyonuna sahip cihazın, Çin’deki bir tedarikçiden ithal edilen ve araç üreticisi tarafından monte edilen bir parçanın içinde bir araca yerleştirildiği belirtiliyor.

Çinli yetkililer söz konusu iddiaları “asılsız ve tamamen söylenti” olarak nitelendirerek reddetti ve ekledi: “Normal ekonomik ve ticari iş birliği üzerinde siyasi manipülasyon yapılmasına ya da Çinli işletmelerin karalanmasına kesinlikle karşıyız.”

Söz konusu keşif, Çin istihbaratının yol açtığı “tehdit” konusunda acil bir inceleme yapılması için üst düzey siyasetçilerden gelen taleplerin arttığı bir ortamda ciddi ulusal güvenlik kaygılarını gündeme getirdi.

İki istihbarat kaynağına göre yetkililer İngiliz Hükümeti’ne ait araçları parçalamış ve Birleşik Krallık’ın düşman devletlerin casusluk faaliyetlerine karşı savunmasını güçlendirmek amacıyla kasıtlı olarak Çin takip SIM’leri için tarama yapmışlar. Söz konusu araçlar bakanları ve diplomatları taşımak için kullanılıyor.

Bir istihbarat görevlisi, aramalar sırasında en az bir gizli SIM kart bulunduğunu söyledi. Araçların hareketlerini takip edebilen ve verileri Çin’deki devlete ait tedarikçilere geri gönderebilen bu tür kartlar aramalar sırasında tespit edildi.

Yetkili, araçların istihbarat çalışanları tarafından “son somun ve cıvatasına kadar cerrahi olarak söküldüğünü” ve “oldukça rahatsız edici şeyler” bulunduğunu söyledi.

Bu takip uygulamalarının, uzun süreler boyunca hükümeti araştırma, faaliyetleri takip etme olanağı verdiğini belirten kaynak, “Bunu çok çok uzun bir süre boyunca yavaş ve metodik olarak yapabilirsiniz. Güvenlik açığı budur.” şeklinde konuştu.

ÇİN VE RUS İSTİHBARATÇILAR İNGİLİZ BAKANLARI HEDEF ALMIŞTI

Aramaların, Çin ve Rus istihbarat servislerinin İngiliz bakanları hedef aldığı yönündeki korkuların arttığı bir dönemde gerçekleştirilmiş olması dikkat çekti.

Muhafazakar Parti’nin kıdemli milletvekili Sir Iain Duncan Smith inews.co.uk’ye yaptığı açıklamada “İngiltere’nin Çin’in hepimiz için oluşturduğu tehdit hakkında daha ne kadar bilgiye ihtiyacı olduğunu bilmiyorum.” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİLERİN BİLGİSİ DIŞINDA YERLEŞTİRİLEBİLİYOR

Kaynağa göre coğrafi konum belirleme cihazları, Çin’deki tedarikçilerden alınan parçaların içine gizlendikten sonra üreticilerin bilgisi olmadan araçlara yerleştirilebiliyor.

Kaynak bir aracın motorunun sorunsuz çalışmasından sorumlu olan ve ağırlıklı olarak Çin’den temin edilen Elektronik Kontrol Ünitelerinin (ECU’lar), otomobil üreticilerine mühürlü bileşenler olarak gönderilmeden önce SIM kartlarla gömüldüğünü bildirdi.

Kaynak, üreticilerin çeşitli garanti ve ticari anlaşmalar nedeniyle parçaları açmadan araçlara taktığını söyledi. İstihbarat kaynakları cihazların keşfinin bakanların araçlarını hedef almaktan ziyade Çin’in Batı’yı dinlemeye yönelik geniş yaklaşımının bir göstergesi olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, eğer çalışır durumdaysa, Çin’e bir bakanın hareketlerini takip etme olanağı da sunuyor. 

Bir başka kaynak ise, devlete ait makam araçlarında gömülü SIM’lerin bulunmasının, Çin’in büyük otomobil üreticilerinin tedarik zincirlerine nüfuz etmesinin bir göstergesi olduğu uyarısında bulundu.

Eski bir GCHQ analisti ise inews.co.uk’ye şunları söyledi: “Bu belirli bir şeyden ziyade miktarla ilgili.” “Amaç mümkün olduğunca çok sayıda araca takip cihazı yerleştirmek ve daha sonra ilgilendikleri yerleri tespit etmek.”

Eski bir üst düzey istihbarat yetkilisi potansiyel tehdidin “çok büyük” olduğunu zira yabancı istihbarat servislerinin Çin teknolojisi ile “arka kapılardan” faydalanmaya çalıştığını söyledi ve ekledi: “Çinliler isterlerse politikacılarımızı takip edebilirler mi? Evet. Ruslar isterlerse politikacılarımızı takip edebilirler mi? Evet. Arabalarda ne yaptıklarını dinleyebilirler mi? Eğer onları takip ediyorlarsa ve bunu yapmak istiyorlarsa, elbette yapabilirler.”

SIM KARTLAR NASIL KULLANILIYOR

Araçlarda yaygın olarak bulunan SIM kartlar genellikle araç üreticileri tarafından bağlantı amacıyla ya da sadece aracın performansı hakkında veri sağlamak için takılıyor. Çoğu araçta en azından 2G bağlantısı bulunuyor. Ancak istihbarat yetkilileri bu durumun düşman devletlerin gizli dinlemelerine karşı daha fazla güvenlik açığı yarattığı konusunda uyarıyor.

Ticari takip cihazlarının çoğu aslında bataryalara takılı SIM kartlar olarak işlev görüyor. Hücresel bir ağ üzerinden veri gönderen her coğrafi konum takip cihazı bir SIM karta ihtiyaç duyuyor. Bir arabada bulunan ve canlı trafik güncellemeleri verebilen dahili bir navigasyon sistemi, bir sinyale bağlanmak için bir SIM karta ihtiyaç duyar.

Ancak Çinli şirketler tarafından ECU’lara yerleştirildiği iddia edilen SIM’ler, otomobil üreticilerinin bilgisi dışında yerleştirilmiş olup Çinli tedarikçilere otomobile bağlanma ve nerede olduğu, belirli bir yerde ne kadar süre durulduğu ve hatta aracın nasıl sürüldüğü de dahil olmak üzere veri toplama imkanı veriyor gibi görünüyor.

Sözkonusu ifşa, güvenlik kaygılarını artırdı. Bakanların yanında çalışmak üzere işe alınan kişilerin bundan böyle Çin gibi “düşman devlet aktörleri” ile bağlantılarının incelenmesi bekleniyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu