Türkiye

Türkiye siber güç sıralamasında birçok ülkeyi geride bıraktı: Gözetlemede ilk 10’dayız

Türkiye siber güç sıralamasında birçok ülkeyi geride bıraktı: Gözetlemede ilk 10'dayızTürkiye ulusal siber güç sıralamasında yeri değişmese de önceki yıllara göre birçok ülkeyi geride bıraktı.

Harvard Kennedy School’a bağlı Belfer Center tarafından yayımlanan 2022 ulusal siber güç endeksine göre Türkiye, 2020’de gerisinde kaldığı Hindistan, Estonya ve Malezya’nın önünde yer aldı.

Raporda Türkiye, siber güvenlik gözetleme endüstrisinde potansiyel olarak ilerleyen ülkeler arasında ön plana çıktı. 9. sırada yer alan Türkiye, İngiltere, Almanya, Fransa ve Kanada’yı bu alanda geride bıraktı.

Türkiye siber güç sıralamasında birçok ülkeyi geride bıraktı: Gözetlemede ilk 10'dayız

Söz konusu raporda 30 ülkenin 29 siber kabiliyet göstergeleri değerlendirildi.

Siber güç alanında jeopolitik araştırmalara ışık tutmayı amaçlayan araştırmanın ülkelere yönelik yaptığı genel sıralamada 2020’ye göre dikkati çeken değişimler gözlemlendi.

Önceki raporda ilk sırada yer alan ABD ve ikinci olan Çin’in yeri değişmezken 2020 raporunda 4. sırada yer alan Rusya, İngiltere’yi geçerek 3. sıraya yerleşti. Daha önce çok alt sıralarda yer alan Ukrayna ise 12. sıraya kadar yükselerek büyük bir başarıya imza attı.

Harvard, 30 ülkenin siber gücünü hesapladı: Türkiye ilk 20’ye giremedi

Türkiye siber güç sıralamasında birçok ülkeyi geride bıraktı: Gözetlemede ilk 10'dayız

BÜYÜK EKONOMİLER GERİLEDİ BAZI ÜLKELER SÜRPRİZ YAPTI

Fransa’nın 6. sıradan 9.sıraya düşmesi göze çarpan değişimler arasında yer aldı.

Önceki raporda ilk onda yer almayan İran’ın bu sıralamaya girmesi ön plan çıkan sonuçlardan. İran’ın son dönemde Balkanlara yönelik saldırı dalgası neden siber güç sıralamasında üst sıralara çıktığını gösteren önemli gelişmelerden biri oldu.

Almanya,Kanada ve Japonya gibi büyük ekonomilerin ilk 10’dan düşmesi ile Avustralya ve Hollanda’nın yükselişi raporun dikkat çeken unsurlar arasında yer aldı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu