Siber Güvenlik

Rus hackerlar bu kez Finlandiya’yı mı hedef aldı?: Finlandiyalı siyasetçilerin e-postaları ele geçirildi

Siber tehdit unsurları, Finlandiya’da milletvekillerinin e-posta hesaplarını ele geçirdi.

Finlandiya Parlamentosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, siber tehdit aktörlerinin milletvekillerine ait e-posta hesaplarına erişim elde ettikleri duyuruldu.

Açıklamada, “Finlandiya Parlamentosu, 2020 sonbaharında bir siber saldırının hedefi olmuştur. Saldırı parlamento teknik takip birimince ortaya çıkarılmıştır. Bazı parlamento e-posta hesaplarının güvenliği  saldırı sonucu ihlal edilmiş olabilir.Bunlar arasında milletvekillerinin ait hesaplar da bulunuyor.” ifadeleri yer aldı.Açıklamaya göre konuya ilişkin resmi soruşturma başlatıldı.

Saldırının, Rusya bağlantılı olduğu öne sürülen hackerların Norveçli Parlamentosuna yönelik saldırının düzenlendiği döneme denk gelmesi dikkati çekti. Söz konusu saldırıda hackerlar milletvekilleri ve çalışanların e-postalarını ele geçirmişti.

İsrailli uzman: “ABD, Rusya’nın siber saldırılarını stratejik nedenlerle kamuoyuna açıklıyor”

 

Finlandiya Parlamento sözcüsü Venviläinen, ülkesine yönelik siber tehditlerin ciddi olduğunu vurguladı

“KENDİ ULUSAL TEDBİRLERİMİZİ ALMALIYIZ”

Parlamento sözcüsü Anu Venviläinen, saldırının ciddi sonuçları olduğunu belirterek, “İster devlet isterse devlet dışı aktörlerce gerçekleştirilsin böyle düşmanca bir siber eylemi kabul edemeyiz. Siber güvenliğimizi güçlendirmek için AB seviyesinde ve diğer uluslararası işbirliklerimizin yanında kendi ulusal tedbirlerimizi de almalıyız.” ifadelerini kullandı.

Finlandiya Ulusal Soruşturma Birimi (NBI) yetkilisi Tero Muurman ise, konuya ilişkin ülke basınına yaptığı açıklamada olayın devlet destekli aktörlerce düzenlenmiş bir saldırıya benzediğini söyledi. Muurman, saldırının parlamentonun alt yapısına zarar vermediğini belirtti.

Muurman ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu:

“Veri hırsızlığı birden fazla kişiyi etkiledi ancak ne yazık ki devam eden bir soruşturmaya zarar vermemek adına tam sayıyı paylaşamıyoruz. Bu dosya hedef aldığı kişilerin statüsü açısından Finlandiya için istisnai bir öneme sahip.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu