ABDRusyaUluslararası İlişkiler

İsrailli uzman: “ABD, Rusya’nın siber saldırılarını stratejik nedenlerle kamuoyuna açıklıyor”

ABD ve Rusya arasında karşılıklı siber saldırı suçlamaları başkanlık seçimi sonrası da tartışılmaya devam ediyor. 

İsrailli Siber çatışmalar uzmanı Gil Baram, blog köşesinde “Rusya’nın en yıkıcı siber savaş birimini suçlamak” başlıklı bir yazı yayımladı.

ABD Adalet Bakanlığı, 19 Ekim’de 6 Rus askeri istihbarat subayını, dünya çapında gerçekleştirdikleri siber saldırılarla suçladığı iddiaları halka duyurdu.

 

İddianameye göre, Rusya Ana İstihbarat Müdürlüğü’nün (GRU) 74455 Birimi’nin üyesi olduğuna inanılan subaylar, son birkaç yılın; 2018’deki Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hedeflenmesi, Güney Kore’deki 2018 Kış Olimpiyatlarının hacklenmesi, 2016’da Ukrayna’daki elektrik şebekesine müdahale ve diğerleri gibi en yüksek profilli siber saldırılarının bazılarından sorumluydu.

Gil Baram’a göre ise iddianamenin Rusya’nın siber alanda çalışma şeklini değiştirmesi pek olası değil. Bunun yanı sıra İsrailli uzman iddianamenin, ABD’nin Rusya’yı siber saldırılardan sorumlu tutacağını açıkça gösterdiğini düşünüyor.

“BİLGİLERİ KAMUYA AÇMANIN BİRÇOK FAYDASI VAR”

Gil, “Amerika Birleşik Devletleri’ni, iddianameyi halka açık bir şekilde ele almaya iten şey neydi? Bu soru, ABD ile Rusya arasındaki mevcut dinamiği anlamak için önemlidir. Siber saldırıların gizli doğası ve “kamuya açıklama sorununun” siyasi zorlukları (örneğin bu saldırıları kimin yaptığı sorusu gibi) bu soruyu daha da keskinleştiriyor. İlk bakışta saldırının halka açıklandığında ‘doğrulanmış’ olması, mağdur ülkenin zayıflığını ortaya çıkarıyormuş gibi algılanabilir. Bu nedenle devletler kendi zayıf noktalarını ‘duyurmak’ korkusuyla yaşananları kamuya açmaktan vazgeçmeleri beklenebilir. Ancak, bilgileri kamuya açmanın birçok faydası vardır” diyor.

Rus manipülasyon ağları ABD’li aşırılıkçı seçmenleri etkiliyor

ABD’NİN RUSYA’YI ALENEN SUÇLAMASININ NEDENLERİ VAR

ABD’nin 59. Başkanlık seçimlerinden 2 hafta önce, siber saldırılar dolayısıyla alenen Rusya’yı suçlamasının nedenleri olabileceğini söyleyen Gil, “Birinci neden Trump yönetiminin Rusya’ya karşı güçlü bir duruş sergileme hamlesi gibi görünebilirken diğer bir neden Rusya’yı, ABD seçimlerine yönelik  bir müdahale halinde müdahalenin tespit edileceği ve ABD’nin misilleme yapabileceği konusunda uyarmak gibi duruyor.” ifadelerini kullanıyor.

Bununla birlikte, ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili iddianamenin başkanlık seçimleriyle alakalı olduğu iddiasını yalanlamıştı.

ABD’NİN BİLGİLERİ KAMUYLA PAYLAŞMASINDAKİ ÜÇ STRATEJİK NEDEN

Başkanlık seçiminin önemli bir faktör olarak göz ardı edilemeyeceğini söyleyen Gil, Rusya’nın siber yetenekleriyle ilgili bilgileri ifşa etmenin ‘insanları Rusya’nın seçimlere müdahale edebileceğine ikna etmek veya ABD hükümetinin dış müdahaleyi kontrol altında tuttuğunu göstermek gibi’ kamuoyunu farklı şekillerde etkileyebileceğini düşünüyor.

Gil, ABD hükümetinin iddianameyi kamuoyuna açıklamaya sevk edebilecek ise üç stratejik neden sıralıyor:

“Birinci neden olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin dışında Fransa, Güney Kore, Gürcistan ve başka yerlerdeki hedefleri de kapsayacak şekilde artan Rus operasyonlarını tanımlayarak, uluslararası hukuku koruma ve siber dünyada suçluların peşine düşeceği ‘taahhütlerini’ yeniden gündeme soktu. Bu neden hem Amerikan kamuoyuna hem de ABD müttefiklerine olumlu bir sinyal gönderiyor.”

“İkincisi ABD yönetimi, küresel GRU operasyonlarını anlattığı iddianameyi ayrıntılı bir şekilde açıklayarak, rakiplerinin ağlarına sızabileceğini gösteriyor.”

“Üçüncü nedenin caydırıcılıktır. ABD’nin sadece siber yeteneklerini göstermek değil aynı zamanda Rusya’nın veya diğer ülkelerin siber saldırganlarının gelecekteki siber saldırılarına yanıt verme ‘tehditi’ni de iletiyor.”

GIL BARAM KİMDİR?

Tel Aviv Üniversitesi Blavatnik Disiplinlerarası Siber Araştırma Merkezi’nde araştırma görevlisi olan Gil Baram’ın mevcut araştırmaları arasında siber çatışmalar yaşayan ülkelerin karar alma mekanizmaları konusu ön plana çıkıyor. Gil, siber saldırıların doğası gereği ‘örtülü’ eylemler olması ve bu nedenle gizlenebilmesine veya reddedilebilmesine rağmen, birçok durumda ülkelerin, neden saldırıyı ifşa etmeleri ve bunu ‘halka açmayı’ seçmesinin nedenlerini araştırıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu