Siber Güvenlik

İsrail siber ordusunu Harry Potter eğitiyor!

Harry Potter romanı dünya çapında best seller olduğunda filme çekileceği ve sinema tarihinde de önemli bir yer edineceği tahmin edilmişti. Ancak Harry Potter’ın siber savaşçılar yetiştirmek için kullanılması, kuşkusuz ki herkes için sürpriz oldu.

Bloomberg’in İngiliz the Telegraph gazetesinden aktardığına göre, İsrail ordusu siber savaşlar için yetiştirdiği askerlerini Harry Potter’dan ilham alan bir simülasyonda eğitmeye başladı.

İLGİLİ HABER >> İSRAİLLİ START-UP KRİPTOSUZ GÜVENLİK İÇİN VERİYİ PARÇALIYOR

Habere göre bir hafta süren programdaki bazı egzersizler için İngiliz yazar J. K. Rowling’in efsane roman serisi Harry Potter’da yarattığı oyunlardan ve karakterlerden ilham alındı. Hava, deniz ve kara kuvvetlerinden gelen İsrail savunma Kuvvetleri (IDF) öğrencileri önce isimlerini Harry Potter kitaplarındaki evlerden alan gruplara ayrıldı. Harry Potter fanatiklerinin kitapta en sevdiği oyunlardan ‘Quidditch’ ten yola çıkarak siber öğrencilerin bir biriyle sihirli süpürge üzerinde savaştığı oyunlar tasarlandı.

Bir diğer egzersizde ise bazı öğrenciler roman serisinin en önemli karakterlerinden Profesör Severus Snape’in kılığına girerek ağlara sızarken Ölüm Yiyenler (Harry Potter’ın düşmanı Lord Voldemort’ın öğrencileri) kılığındakiler çeperlere saldırdı.

Siber savaşlar için yetiştirilen İsrail askerleri bir hafta süren kursun ardından öğrendiklerini yakın zamanda sanal bir savaş alanında sergileyecek.

İLGİLİ HABER >> İSRAİL SİBER ORDUSU İÇİN YETENEK AVINDA

‘Amaç onları hep hazır tutmak’

İsrail Ordusu Teknoloji Kursu Komutanı Binbaşı Nimrod Focsenianu eğitim programı ile ilgili olarak, “Asıl amaç düşman ile hiç yüz yüze gelmemiş kişileri yüksek alarm seviyesine getirip duydukları şeylerin sadece bir arka plan gürültüsü olmadığını anlamaya sevk etmek” dedi.

İsrail siber güvenlik yatırımlarını artırıyor

Şubat ayında İngiliz Bakan Matt Hancock, İsraille milli altyapı tesislerini siber saldırılardan korumak ve bu saldırılara acil yanıt veren ekiplerin kooperasyonlarını derinleştirme kararı aldıklarını açıklamıştı.

İsrail internet korsanları ve siber ataklarla savaşmak için daha fazla yatırım yapıyor. Geçen yıl haziran ayında Genel Kurmay Başkan Vekili General Gadi Eisenkot deniz aşırı siber operasyonlar için komutanlık kurma emri verdi. Bu konuyla ilgili ilk çalışmalar 12 hafta sürerek Aralık 2015’te tamamlandı.

Tel Aviv merkezli Milli Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (MSAE) siber komutanlığın « Sahadaki birliklerle yakın bir ilişkiyle, saldırı ve savunma operasyonlarında önemli rol oynayacağını » duyurdu. MSAE, siber komutanlığın « Düşmanın kontrol ve komuta merkezleri ile bilgi teknolojilerine dayalı departmanlarını hedef alacağını » söyledi.

İsrail askeri ‘network’üne ne kadar saldırı olduğu hakkında bir istatistik bulunmuyor. Ancak yetkililer İsrail’e günde yüzbinlerce siber saldırı yapıldığını öne sürüyor.

İsrail rapor edilmiş kendi siber saldırılarıyla ilgili yorum yapmasa da NSA (ABD Milli Güvenlik Teşkilatı) belgelerini ifşa eden Edward Snowden Alman Der Spiegel dergisine 2010 yılında İran’ın nükleer sentrefüjlerini çalışmaz hale getiren Stuxnet virüsünü hazırlamasına Tel Aviv yönetiminin yardım ettiğini açıklamıştı.

İran 2012 yılında enerji sektörünü hedef alan Alev virüsünü de İsrail’in saldırısı olarak değerlendirmişti. Teknoloji alanında girişim sermayesi fonlarını inceleyen IVC Araştırma Merkezi’ne göre 2015 yılı sonunda İsrail’in siber güvenlik sektöründe faliyet gösteren 430 şirket bulunuyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu