Sektörel

İsrailli start-up kriptosuz güvenlik için veriyi parçalıyor!

James Bond’u anımsatan ismiyle, İsrail güvenlik startup’ı Secret Double Octopus, şifreleme anahtarına gerek olmadan veri koruma hedefiyle birlikte piyasaya sürüldü.

Şirketin iş geliştirme ve pazarlama müdür yardımcısı Amit Rahav, ürünün nasıl çalıştığını açıklamak için bir analoji kullanarak; veri merkezini parçalara ayırıp ek olarak internetteki çoktu rotalar yoluyla verinin parçalarını gönderdiğini ifade etti.

İLGİLİ HABER >> ABD KRİPTOGRAFLARINI YETİŞTİREN GİZLİ OKULUN HİKAYESİ

Rahav: “Hackerlar ya da hırsızlar bir ya da daha fazla parçaya erişme olanağına sahip olsalar bile veri kullanışsız hale geliyor. Hatta saldırganlar, gizlice dinlemek için elinden geleni yapsalar dahi şifresiz belgeye geri dönmek için matematiksel olarak yeterli bilgiye sahip değiller, limitsiz programlara gücünü kullanmaları durumu değiştirmez.”

İLGİLİ YAZI>> HACKER DÜNYASININ AĞIR ABLASI: RAVEN ADLER

Secret Double Octopus’un kullandığı algoritma, 1979’a dayanan geçmişiyle (Adi Shamir’in kriptografideki algoritması) “secret sharing (gizli paylaşım)” olarak adlandırılıyor. “Secret sharing planını aldık ve onu tamamen dayanıklı bir ağ protokolü oluşturmak için kullandık.” şeklinde açıklıyor Rahav.

Rahav ayrıca, Secret Double Octopus’un, ağ odaklı güvenlik ürünü geliştirmek için secret sharing’i kullanan ilk şirket olduğunu söyleyip; böylelikle firmaların ağ trafiğini tutmalarına ve sağlam bir şekilde bilgi doğrulamalarına olanak verdiğini ekledi.

İLGİLİ HABER>> CYBERARK 20 ÇALIŞANI OLAN GÜVENLİK ŞİRKETİ ALDI

Bununla beraber, Secret Double Octopus, “nesnelerin interneti(IoT)” cihazları için de bilgi doğrulaması yapmakta. “Ürünlerimizden bir tanesi de IoT cihazlarına uygulanan yazılım geliştirme kitidir. Bizler, geleneksel yapıda engel teşkil edebilecek sertifika yetkilisine gerek duymadan bu cihazları güvence altına alma olanağı yaratıyoruz.”

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu