Siber Güvenlik

İngiltere yanlışlıkla kendi ajanlarını dinlemiş

İngiltere’nin dijital istihbarat örgütü GCHQ’ nun kendi elemanları hakkında yasal sınırların dışında izleme/dinleme yaptığı ortaya çıktı.

Dünyanın en önemli istihbarat örgütlerinden biri hakkında kamuyla paylaşılan bu bilginin kaynağı bu kez Edward Snowden değil. Bilakis bir İngiliz yetkili.

İstihbarat servisleri komiseri Sir Mark Waller GCHQ hakkında yayınladığı yıllık raporda, geçen sene GCHQ’nun kendi elemanları hakkında izleme/dinleme yapan sisteminde yasalar tarafından konulan sınırların dışından bilgi toplandığını bulduğunu açıkladı.

GCHQ’da çalışan personelin kişisel iletişiminin sınırlı olarak izlenmesi yasal olarak mümkün olsa da, Waller mayıs ayında istihbarat örgütünde yaptığı teftişte kurumun yetkisinin ötesinde kişisel bilgi topladığını belirledi.

Bu durumun teknik bir hatadan kaynaklandığını ifade eden GCHQ yetkililerinin Waller’a verdiği bilgilere göre, kurum personeli hakkında yetkisiz toplanan bilgiler teknik bir hatadan kaynaklandı ve tespit edildikten sonra bu bilgiler sistemden silindi. Sistem yeniden konfigüre edildi. Waller sistemin yeniden hata verip vermeyeceğini anlamak için teftiş etmeye devam edeceğini açıkladı.

Waller’ın GCHQ araştırmasında yetkisiz toplanan bilgilerin iki taşeron firma yetkilisi tarafından istismar edildiği bilgisini de verdi. Olayın ortaya çıkmasının ardından çalışanların sözleşmesi iptal edildi.

Geçtiğimiz günlerde MI6 çalışanlarından biri yaptığı işin gerektirmeyeceği istihbarat datalarına ulaşmaya çalıştığı için ceza almıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu