Siber Güvenlik

Güvenlik uzmanları siber saldırılardan nasıl korunuyor?

Bilgisayarla ilişkileri günlük işlerini halletmek veya işyerindeki çalışmalarını yürütmekle ilgili olan insanların kendilerini siber tehditlerden nasıl koruyacaklarına dair internette yüzlerce makale bulunuyor.

 

Hatta siber güvenlik şirketleri günlük ve haftalık basın açıklamaları ile güncel tehditler hakkında bilgi veriyor ve kullanıcıların bu tehlikeler karşısında ne yapacakları anlatılıyor.

 

Peki bu işin uzmanları, kendi güvenliklerini nasıl koruyor. Gelin bir de onların sesini duyalım.

 

Citrix Baş Güvenlik Uzmanı Kurt Romer:

Bilgisayarındaki programları güncel hallerini kullanmak güvenliğin olmazsa olmazı şeklinde konuşuyor Romer. Ayrıca sanal alemde güvenilir sitelerde gezinmenizi ve dosya indirdiğiniz sitelerin de “güvenilir” olduğuna emin olun diye de ekliyor. Ayrıca kendisiyle paylaşılan linkleri de Google’da bir araştırma yapmadan açmadığının altını çiziyor.

 

Firehost Tehdit İstihbarat Başkanı Chase Cunningham:

Bilgisayarındaki güvenlik duvarı her daim açık. Ayrıca aile üyelerini de tehditler noktasında bilgilendirmek gerektiğini düşünüyor Cunningham. “Çocuklarınızın internette yapabileceklerini sınırlandırın” diyen güvenlik uzmanı, çocukların sosyal mecralarında neleri paylaşmamaları gerektiğini de söylemek gerektiğini anlatıyor. Cunningham, evde de bir IP yönlendirici bulunması gerektiğine de inanıyor.

 

OpenDNS Üstdüzey Araştırmacı Mark Nunnikhoven:

Dijital güvenlikte en önemli şey, şifre güvenliği. Kullanıcıların, iki uzun şifre cümlesi ezberlemesi gerektiğini söylüyor Nunnikhoven: Biri bilgisayar şifreniz diğeri de şifre yönetici programınız için.

 

Palo Alto Networks İstihbarat Direktörü Ryan Olson: Nunnikhoven gibi şifrenin önemine dikkat çeken Olson, ayrıca bazı önemli işler için de “sanal platformlar” kullanıyor. Bu platformların güzelliği, işletim sisteminiz içinde farklı bir bilgisayar ortamı yaratması ve buraya indirdiğiniz dosyaların ana bilgisayara kayıt edilmemesi. Olsın böylece riskli işler yapacağınızda bunun diğer bilgilerinize zarar vermeyecek bir şekilde yapmanızı sağladığını düşünüyor.

 

WhiteHat Security Üstdüzey Yetkili Ryan O’Leary: İnternette pek birşey paylaşmayın diyor O’Leary. Kişisel bilgilerinizi soran bir eposta gelirse kesinlikle cevap vermeyin diye de ekliyor. Ayrıca bilgilerinizi paylaşmak zorunda kalırsanız da bunun “HTTPS” protokolü kullanan siteler üzerinden olması gerektiğini salık veriyor.

 

IXIA’dan yetkili Frank Gifford: Gifford da kullandığınız şifrelerin önemli olduğunu düşünenlerden. “Her programı indirmeyin” diyen Gifford, sanal makinelerin kullanılması gerektiğine inanıyor.

 

Uzun lafın kısası…

  1. Güçlü bir şifreniz olsun
  2. Bilmediğiniz dosyaları bilgisayara indirmeyin
  3. Kişisel bilgilerinizi eposta ile paylaşmayın
  4. Her programı indirmeyin

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu