İki adımlı doğrulama hakkında bilinmesi gerekenler

İnternet’te artan kimlik hırsızlıkları ve beraberinde getirdiği siber suçlar web sitelerinde kullanıcılar için iki adımlı doğrulama ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu sistemde merak edilen konuların tamamına yazımızın ilerleyen bölümlerinde cevap bulmanızı hedefledik.

Öncelikle iki adımlı uygulama ne işe yarar? Bu soruyu yanıtlamakla konumuza başlamanın doğru olacağını düşündük.  Günümüzde kötü niyetli kişilerin İnternet hesaplarınıza saldırı gerçekleştirmesi an meselesidir. Kullandığınız tüm İnternet sitelerinde aynı parola ile giriş yapıyor olabilirsiniz. İnternet sitelerinden bir yazılım indirmiş olabilirsiniz. E-postanıza gelen bir bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Eğer hala iki adımlı doğrulama yöntemini kullanmıyorsanız tehdit altındasınız demektir. Tüm bu işlemleri yaparken birileri sizi izliyor olabilir. Bu sayede de parolalarınızı kolaylıkla ele geçirilerek hesaplarınızın yönetildiğine şahit olabilirsiniz. Bu tüm İnternet sitesi kullanıcıları adına büyük bir tehlikedir.

Üyesi olduğunuz herhangi bir İnternet sitesi, örneğin herhangi bir bankanın İnternet bankacılığı girişinde önce parolanızı girip, ardından da cep telefonunuza gelecek tek kullanımlık parola ile hesaplarınıza ulaşıyorsanız hesabınızı güvenle kullanıyorsunuz demektir.

İki Adımlı Doğrulama Açma/Kapama

İki adımlı doğrulama açma işlemi hakkında bilinmesi gerekenleri sırası ile açıkladığımız bu bölümde ihtiyacınız olan tüm bilgiye ulaşmanızı hedefledik. Google hesabınız için oluşturacağınız bu güvenlik kalkanına nasıl sahip olabileceğinizi adım adım açıkladık.

  • İlk adımda doğrulama kurulumunda yapılması gerekenler; Google hesabınızda yer alan iki adımlı doğrulama alanına girin ve başlatın, ardından ekranda yer alan adımları uygulayın.
  • İkinci doğrulama adımını SMS, güvenlik anahtarı veya oturum açan kişinin siz olduğunuzdan emin olmak için tarafınıza gönderilen bir Google istemi seçeneklerinden birini seçin.
  • Kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra ise Google hesabınızda iki adımlı doğrulama açmak için bir parola belirleyin ve bu parolayı doğrulamak için cep telefonunuzu ya da oluşturacağınız bir güvenlik anahtarını aklınızda bulundurun.

Güvenli İnternet kullanmak size bir külfet geliyor ve iki adımlı doğrulama hizmetini kapatmak mı istiyorsunuz? Bu güvenlik uygulamasının açıldığı gibi kapatılması için yapılması gerekenler:

  • Google hesabınızda oturum açmalısınız. Bir kimlik doğrulaması istenmesi halinde cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu bu alana girmelisiniz.
  • Güvenlik adımı ve daha fazla güvenlik ayarları sekmesine gelin, bu işlemi yapan kişinin siz olduğunuzdan emin olunması için tarafınıza gelen parolayı girin,
  • İki adımlı doğrulama alanında yer alan “iki adımlı doğrulama kapat” butonunu işaretleyip yapılan “değişiklikleri onaylıyor musunuz” sorusuna “evet” cevabını vererek işlemi tamamlayın.

İki adımlı doğrulama güvenilirliği hususunda endişeleriniz var ise yazımızın bu bölümü sizlere yardımcı olacak.

Gün içerisinde kullandığımız birçok İnternet sitesine erişimde oluşturduğumuz iki adımlı doğrulama parolası sayesinde art niyetli kişilerin bilgisayarınıza, cep telefonu ve tabletlerinize gerçekleştireceği saldırılardan ikinci adımda tarafınıza gelecek olan parola doğrulamaları sayesinde haberdar olup anında müdahale gerçekleştirebilirsiniz.

Dolayısı ile kişisel hak ve özgürlüklerinizden biri olan ve size ait olan gerek bankacılık hesapları gerek sosyal medya hesapları gerekse e-ticaret sitelerine giriş ve alışveriş esnasında kullandığınız tüm parolaları güvence altına almış olursunuz.

İki Adımlı Doğrulama Parolamı Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Hayatımızın her alanında, apartman dairesi girişinde, kredi kartlarında, İnternet bankacılığında ve sosyal hesaplarımızı kullanırken sürekli bir parola girmek durumunda kalırız.

Birçok kişi akılda kalıcı olması için aynı parolayı birçok yerde kullanmaktadır. Ancak her şeye rağmen parola unutulması muhtemel bir durum olmaktadır.

İki adımlı doğrulama parolası her ne kadar akılda kalıcılığı yüksek de olsa unutulması durumunda, kurulum aşamasında gerçekleştirilen hesap kurtarma adımlarını takip ederek parolanızı sıfırlayıp yeni parolayı kolayca oluşturabilirsiniz.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

1 Yorum

  1. meltem der ki:

    merhaba wifi hattı güvenliği için ne yapmalıyım? bilgisayarıma giriyorlar aynı apartmandan ve wifi hattına giriyorlar. pc den sesleri geliyor. bilgisyarı bozuyorlar sürekli format atıyorum kurtulamıyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.