18 yaşındaki hacker, Pentagon’u hackledi

Pentagon’un ‘Hack the Pentagon’ programında yarışarak başarı elde eden 18 yaşındaki lise öğrencisi David Dworken, Savunma Bakanı Ash Carter tarafından onurlandırıldı.

Dworken, ABD Savunma Bakanlığı’nın başlattığı, hacker’lara teknik zafiyet bulmaları için para ödülü konulan ve 1400’ün üzerinde hacker’ın katıldığı yarışmaya bireysel katılan iki kişiden biriydi.

Hacker’ların toplamda 138 açık tespit ettiği program ilk açıklandığında öğrenimi devam eden Dworken, son sınıfta yoğun bir dönem geçirirken okuldan kalan boş zamanlarında bu iş üzerine yoğunlaşmış.

İLGİLİ HABER >> “PENTAGON’U HACKLE”MEYE 500 KİŞİ TALİP OLDU

Bütün bu yarışın sonunda para ödülünün beklediğini müjdeleyen Pentagon, kazanan bireysel hacker’lar için 75 bin doları gözden çıkardı. Dworken ise 6 açık yakalamasına rağmen önceden rapor edildiği için ödül alamasa da Pentagon’u tekrar hack’lemek için geri döneceğini söyledi.

‘Hack the Pentagon’, ABD şirketleri tarafından ağ güvenlik açıklarını bulmak için yapılan ‘bug bounty’ yarışması model alınarak tasarlanmıştı. Pilot proje, şu an için kamu web siteleriyle sınırlı ve hacker’ların kritik alanlara erişimine izin verilmedi. Bu açıkları bulmak için bir şirket tutulmuş olsaydı çok daha pahalıya mal olacağını söyleyen Carter, programı daha da genişleteceklerini ifade etti: “Sistemlerimiz ve web sitelerimizde ne kadar dostça göze sahip olursak o kadar açık yakalarız” diye ekledi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ


Verdiğiniz bilgiler 3. parti firma veya kişilerle paylaşılmayacaktır, sadece verdiğiniz talimat istikametinde kullanılacaktır.

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: