Uluslararası İlişkiler

ABD ve Çin ortak siber tutum belirlemede anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında üç gün süren yüksek düzeyli işbirliği toplantılarında önemli kararlar alındı. Washington’daki görüşmelerin ana gündemini ekonomi, çevre, deniz yolları güvenliği ve siber güvenlik konuları oluşturdu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, düzenlenen basın toplantısında iki ülke arasında gündeme gelen siber saldırılar konusuna değindi: “Birleşik Devletler ve Çin siber alanda bir devletin nasıl yerinde tutum sergileyeceğine dair karşılıklı anlayışı geliştirme ve bunu hayata geçirme konusunda birlikte çalışmalı. Siber aktiviteler hususunda eylem kuralları ortaya koymak için Çin’in birlikte çalışmayı kabul ettiğini söylemekten memnuniyet duyuyorum.”

Çin Başbakan yardımcısı Wang Yang konuşmasında dış politika meseleleri üzerinde durdu: “Çin; Tayvan’la, Tibet’le ilgili konular, deniz güvenliği ve siber güvenlik konularındaki ilkeli duruşunu teyid etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin’in çıkar ve ihtiyaçlarına uyum sağlayıp saygı duymasının ve de hassas mevzulardaki farklılıklara dikkatle yaklaşmasının gerekliliğini vurguladı.”

Bu arada Çin Cumhurbaşkanı‘nın sonbaharda Washington’a resmi bir ziyarette bulunacağı açıklandı.

Washington-Pekin hattında diplomatik ilişkiler Asya Pasifik coğrafyasındaki bölgesel sorunlara yaklaşımlardaki derin ayrılıkların yanı sıra yakın zamanda ABD’ye yönelik internet üzerinden düzenlenen Çin kaynaklı korsan saldırılar nedeniyle gergindi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu