Siber Güvenlik

Europol’den dark web operasyonu: 288 kişi yakalandı!

Europol'den dark web operasyonu: 288 kişi yakalandı!Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), dark web üzerinde uyuşturucu ve ateşli silah satan 288 kişiyi yakaladı.

Europol tarafından düzenlenen ve dokuz ülkenin katıldığı SpecTor adlı operasyonda, yasa dışı dark web pazarı Monopoly Market ve diğer dark web pazarları üzerinden uyuşturucu ve ateşli silah alım satımı yapan 288 şüpheli tutuklandı.

Operasyonla 50,8 milyon avrodan fazla nakit ve sanal para, 850 kg uyuşturucu ve 117 ateşli silah ele geçirildi.

İKİ YILDIR GİZLİ OPERASYON YÜRÜTÜLÜYOR

Monopoly Market’in altyapısı, 2021 yılının aralık ayında yapılan operasyonla birlikte kolluk kuvvetlerince ele geçirilmişti.

Toplanan veri ve kanıtların çapraz eşleştirilmesi ve analiz edilmesiyle odaklanılan hedefler, yüzlerce ulusal soruşturmanın temelini oluşturdu.

Europol, popüler hacker platformu RaidForums’a el koydu

Monopoly Market’e yönelik polis operasyonu sonucunda tutuklanan satıcıların diğer yasa dışı pazarlarda da aktif olması birçok ülkenin koordineli bir şekilde hareket etmesini sağladı.

Böylelikle Avrupa, ABD ve Brezilya’da on binlerce yasa dışı mal satışı gerçekleştiren 288 satıcı ve alıcı tutuklandı.

“TEK BİR OPERASYON YERALTI EKONOMİSİNİ DURDURMAYACAK”

ABD’li savcı Merrick Garland, dark web pazarlarına yönelik tek bir operasyonun yeraltı ekonomisini durdurmayacağını ifade etti. 

Garland, yine de kolluk kuvvetlerinin bir pazarı ortadan kaldırmasının “durumu bir süreliğine sekteye uğrattığını” belirtti.

“FARKINDALIK KAZANDIRMAYA ODAKLANDIK”

FBI Direktör Yardımcısı Paul M. Abbate, tutuklamaların ve sunuculara el konulmasının ötesinde, hükûmetlerin insanları internetten yasa dışı uyuşturucu satın almanın tehlikeleri konusunda uyarmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Abbate, “Potansiyel kurbanlara ulaşmaya ve onları daha iyi bilgilendirmeye ve kamuoyuna farkındalık kazandırmaya odaklandık. Böylece insanlar kendi hayatlarını korumak için kendi öz farkındalıklarını kazanabilirler.” dedi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu