Siber Güvenlik

Europol, popüler hacker platformu RaidForums’a el koydu

Europol, popüler hacker platformu RaidForums'a el koyduAvrupa Birliği (AB) Polis Teşkilatı (Europol), popüler hacker platformu “RaidForums”un alt yapısına el koydu.

Platformunu çökerten Europol yetkilileri forumun yöneticisi ile iki suç ortağını yakaladı.

RaidForums, 2015 yılından bu yana 500 binden fazla kullanıcı topluluğuyla dünyanın en büyük hacker forumlarından biri olarak kabul ediliyor.

Platform, farklı alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda ABD şirketine yönelik siber saldırı ile uluslararası alanda adını duyurmuştu.

Dünyanın en büyük siber suç ağı nasıl çökertildi?: Emotet operasyonunun belgeseli yayımlandı

Farklı alanlarda faaliyet gösteren ABD şirketlerinin veritabanı bilgilerine ulaşan bilgisayar korsanları, milyonlarca kredi kartı, banka hesap numarası ve çevrimiçi hesaplara erişmek için gereken kullanıcı adları ile şifreleri ele geçirdi.

Europol Avrupa Siber Suç Merkezi, yaklaşık 1 yıl süren hazırlık sonrası, 5 ayrı ülkede hacker platformuna yönelik “Torniquet” adı verilen operasyonu başlattı.

ORTAK OPERASYONA 5 ÜLKE KATILDI

Europol bünyesindeki Ortak Siber Suç Eylem Görev Gücü (J – CAT) tarafından yönetilen operasyon, ABD, İngiltere, İsveç, Portekiz ve Romanya güvenlik güçleri ile ortaklaşa gerçekleştirildi.

Operasyon kapsamında, hacker platformundaki, yönetici, kara para aklayıcıları, veri hırsızlığı ve yüklemekte sorumlu kullanıcılar ve alıcılar takibe alındı.

Ortak operasyon sonucu “RaidForums” çökertilerek bu ülkelerdeki altyapısına el kondu.

Hacker platformu yöneticisi ile 2 suç ortağı da, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

Europol Avrupa Siber Suç Merkezi Başkanı Edvardas Šileris, siber suçların işlenmesini önlemek amacıyla uluslarası ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu