Siber Güvenlik

Espiyonaj ve bölgesel çatışmalar siber savaşın belirleyici unsuru

siber espiyonaj

Dünyaca ünlü siber güvenlik şirketi Fire Eye siyasi motivasyonla yapılan siber saldırıların temel iki nedeni olduğunu ileri sürdü. Fortuna’s Corner dergisinde 14 Ocak’ta çıkan bir yazıda FireEye’ın raporuna dikkat çekilerek raporda geçen iki önemli siber tehdit üzerinde durulmuş. Bunlardan ilkini geçen yılın en büyük tehlikesi olarak görülen espiyonaj faaliyetleri oluşturuyor. RedOctober gibi Doğu Avrupa ülkelerini hedef alan siber casusluk faaliyetler bu tür saldırılar için örnek verilmiş. Bu tür saldırıların daha çok devletlere bağlı ya da devletler ile birlikte çalışan gruplar tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Yazıda siber alanda artarak devam eden ‘vekalet’ savaşlarının da ilerleyen günlerde potansiyel bir tehdit olarak ortaya çıkacağı ileri sürülüyor. Suriye’de devam eden iç savaş sırasında hükümetin zararlı yazılım üretmesinin bu türde yaşanan bir ilk olarak değerlendiren dergi Pakistan ve Hindistan ile Kuzey Kore ve Çin’i siber silahları etkin kullanarak saldırı düzenleyen ülkeler olarak değerlendirmiş.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu