ABDKritik Altyapı GüvenliğiKüreselRusyaSektörelUluslararası İlişkiler

ABD bankalarına saldırıda Rus şüphesi

 

ABD’nin kritik finans kurumlarına son zamanlarda düzenlenen siber saldırıların arkasında Rus hackerların olduğu tahmin ediliyor. FBI’dan yapılan açıklamada siber saldırıların boyutunu belirlemeye çalıştıklarını ve istihbarat servisleriyle işbirliği yapıldığı belirtildi.

Hangi kurumların saldırıya uğradığı konusu herhangi bir netlik kazanmazken, çeşitli medya organlarında çıkan haberlere göre JP Morgan’ın hedefler arasında bulunduğu kaydedildi. Kaynaklar, kurumun kendi içerisinde de bir soruşturma yürüttüğünü söyledi. Bu durum saldırının kurum ağlarını kullanan bir çalışana yönelik oltalama saldırısı sonucu olabileceğini akla getirdi.

Çarşamba günü Bloomberg’de çıkan bir haberde Rus hackerların aralarında JPMorgan’ın da bulunduğu ABD bankalarını hedef alan siber saldırılar düzenlediği yer almıştı. Habere göre JPMorgan saldırı sonucunda hassas bilgilerini çaldırdı.
Konuyla ilgili New York Times’da çıkan haberde de ABD bankalarına yapılan saldırının kısa bir zaman önce Avrupa bankalarının sistemlerine sızmayı başaran hackerların düzenlediği saldırıyla ilişkisi olup olmadığı araştırıldığı ifade edildi.

Saldırganların müşteri hesap numaraları ve şifrelerini çalmasından endişe ediliyor. Fakat saldırıların siyasi motivasyonla yapılması durumunda hackerların sadece bir güç gösterisi ve siber espiyonaj için böyle bir eylem düzenlediği de seçenekler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz yıllarda İranlı olduğu düşünülen hackerlar ABD’nin Tahran yönetimine karşı aldığı yaptırım kararına karşılık olarak dev Amerikan bankalarının sistemlerini belirli bir süre kullanılmaz hale getirmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu