ABDSiber GüvenlikUluslararası İlişkiler

ABD Siber Ordusu saldırılara mı başlayacak?

Kurulduğu ilk yıllarda ABD Savunma Bakanlığı’nın ağlarını koruma misyonuyla hareket eden fakat zamanla taarruzi siber operasyonlar yapabilecek kapasiteye gelen ABD Ordusundaki Siber Komutanlığın geleceği ile ilgili tartışmalar artarak devam ediyor. Politoco dergisinde konuyla ilgili çıkan yazıda, bu ay onaylanan savunma bütçesinde siber komutanlığa ciddi şekilde yatırım yapıldığına dikkat çekildi. Bütçede 68 milyon doların gizli operasyonlara, 14 milyon doların ise Hava Kuvvetleri’nin taarruzi siber operasyonları için ayrıldığının altı çizildi. ABD’de birçok politikacının ayrılan bütçeye rağmen Siber Komutanlığın yaptığı işlerden tatmin olmadığı ve artık ordunun bilgisayar ağlarının savunmasının ötesine geçerek daha fazla operasyon yapmasını istedikleri belirtiliyor.

Fakat bu konudaki belirsizlik devam ediyor. Elindeki siber araçları nasıl kullanacağı, sadece saldırılara mı cevap vereceği yoksa ilk saldıran olmasının mümkün olup olmadığı gibi sorular henüz yanıtsız kalıyor. Politico’ya konuşan güvenlik kaynaklarına göre, Pentagon’da siber silahların kullanımına ilişkin detaylı bir angajman çalışması yapılıyor. Yazıda Keith Alexander’ın emekliliğinden sonra NSA ve CybCom’un ayrılması söz konusu olsa bile, Beyaz Saray’ın bu iki kurum arasındaki bağlantıyı tamamen kesme niyetinin bulunmadığına da yazıda değinilmiş.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu