Siber Güvenlik

Cumhurbaşkanlığı dev sızıntı iddialarını yalanladı: “Oltalamayla elde edilen veriler tekrar dolaşımda”

Cumhurbaşkanlığı dev sızıntıyı yalanladı: "Oltalamayla elde edilen veriler tekrar dolaşımda"Milyonlarca vatandaşın verilerinin sızdırıldığı iddiaları Cumhurbaşkanlığınca yalanlayarak, bilgilerin oltalama metoduyla toplanarak dolaşıma sokulduğu açıklandı.

Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Salih Talay, 85 milyon kişinin e-Devlet verisinin çalındığına dair iddiaları yalanladı. Halihazırda e-Devlet Kapısı kullanıcısı sayısının 63 milyon olduğunu belirten Talay, bu durumun iddiaların asılsız olduğunu gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Salih Talay, Türkiye gündemini sarsan “e-Devlet Kapısı’nda veri sızıntısı” haberlerine ilişkin Türksat Gölbaşı yerleşkesinde açıklama yaptı.

E-DEVLET KAPISI KULLANICI SAYISI 63 MİLYON

e-Devlet’in vatandaşların kamu hizmetlerine ulaşmaları noktasında bir geçiş kapısı niteliğinde olduğunu dile getiren Talay, “Sistemde, kullanıcılara ilişkin profil bilgileri ve kullanıcı hesapları dışında herhangi bir veri tutulmuyor. Dolayısıyla (sızdığı iddia edilen) bu verilerin teknik olarak e-Devlet Kapısı’ndan çalınmış olması mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Çalındığı iddia edilen verilerin satışa çıkartıldığı web sitelerini incelediklerinde, söz konusu sitelerin ağırlıklı olarak oltalama içerikli siteler olduğunu gördüklerini paylaşan Talay, “Siteye kayıt olmak ve bilgi paylaşmak vatandaşlarımız açısından büyük bir risk oluşturuyor. Dijital dünyaya aktardığımız veriler kaybolmuyor. Geçmişte saldırganlar tarafından değişik kaynaklardan, ağırlık olarak da oltalama saldırısı tekniğiyle elde edilmiş veriler, değişik dönemde tekrar tekrar dolaşıma sokuluyor” diye konuştu.

E-devletten 61 milyon vatandaşın verilerinin çalındığı iddiası yalanlandı!

Talay, gerek e-Devlet Kapısı gerekse Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin, konuyla ilgili farklı dönemlerde ortaya çıkan asılsız iddiaları yalanlayarak kamuoyunu bilgilendirdiğine dikkati çekti. Talay, yaşanan son olaya ilişkin hem idari hem de hukuki süreci başlatacaklarını kaydetti.

Kaynak: Karar

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu