İran

İranlı muhaliflerin hacker kampına operasyon!

İranlı muhaliflerin hacker kampına operasyon!Arnavutluk, İranlı muhaliflerin yer aldığı mülteci kampına “hacker merkezi” kurulduğu iddiasıyla baskın düzenledi

İran’a karşı siber saldırılar düzenleyen bir “hacker merkezi” kurdukları şüphesiyle İranlı muhalif Halkın Mücahitleri Örgütü (MEK) üyelerine ev sahipliği yapan bir mülteci kampına Arnavutluk’ta baskın düzenledi.

Batı Arnavutluk’taki Manez şehri yakınlarındaki bir kampı hedef alan baskınlarda iddialara göre bir MEK üyesi hayatını kaybetti.

MÜLTECİ KAMPI “HACKER MERKEZİ” HÂLİNE GELDİ

Arnavutluk’un Manez şehrinde 2013 yılında bölgeye yerleşen 3,000 MEK üyesine ev sahipliği yapan mülteci kampı, iddialara göre İran’a yönelik siber saldırıların kaynak noktası olarak görülüyordu.

Arnavutluk İçişleri Bakanlığı, MEK’in 2014 yılında Arnavutluk hükûmeti ile kampın sadece insani amaçlarla kullanılmasına dair yaptığı anlaşmayı bozduğunu söylemişti.

Ülkede yerel basına konuşan kaynaklar MEK’in kampı yabancı kurumları hacklemek için kullanılan sunucuları barındıran bir “hacker merkezi” olarak kullandığını söyledi.

SİYASİ MOTİVASYONLU SALDIRILAR DÜZENLENDİ

MEK tarafından organize edilen merkezin gerçekleştirdiği siber saldırılarla ilgili herhangi bir ayrıntı verilmese de büyük olasılıkla son zamanlarda artan İran karşıtı hacktivizm faaliyetleri baskınların ana motivasyonu oldu. 

Söz konusu saldırılar arasında İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi, İran Dışişleri Bakanlığı’nın iç ağı ve Tahran’ın CCTV sisteminin hacklenmesi yer alıyor. 

İran muhalefeti hacktivism’i keşfetti: Hapishane kameralarından sonra ulusal kanal da hacklendi

İddiaları güçlendiren bir diğer olay da siber saldırı haberlerinin genellikle Tahran karşıtı çeşitli hacktivist gruplar için bir tür gayri resmî haber bülteni işlevi gören MEK’in web sitesinde yayınlanmış olması.

MEK’in web sitesinde genellikle MEK’in mevcut liderliğini öven ve İran halkını mevcut İran rejimine karşı ayaklanmaya çağıran sloganlar yer alıyor.

MANEZ KAMPI SİBER EĞİTİM ALMIŞ KİŞİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Eski bir MEK üyesi Arnavutluk haber kuruluşu SOT’a Manez kampının “siber eğitim almış ve teknolojide çok iyi olan” birçok MEK üyesine ev sahipliği yaptığını söyledi.

Arnavutluk yetkilileriyse bu saldırılardan MEK’i resmî olarak suçlanmasa da kampa gönderilen Arnavut polis güçlerinin saldırılarda kullanılan bazı sunucuları ele geçirdiği bildirildi. 

Bu da resmî bir suçlamanın yakında gelebileceği anlamına geliyor.

Söz konusu baskınlarda polis güçleri, MEK üyelerinin direnişiyle karşılaştı. Polisler ve MEK arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından baskınlarda bir MEK üyesinin hayatını kaybettiğine dair iddialar ortaya atıldı. 

Arnavutluk İçişleri Bakanlığı ise internette yer alan bu söylentileri yalanladı.

KAMPA YÖNELİK BASKINI DOZU ARTIYOR

Arnavutluk hükûmetinin MEK kampına yönelik baskısı, Arnavutluk’un Eylül 2022’de İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesinden dokuz ay sonra başladı.

Europium (Hazel Sandstorm) olarak bilinen İran devlet destekli bir bilgisayar korsanlığı grubunun Temmuz 2022’de Arnavutluk hükûmetinin çeşitli BT sistemlerine fidye yazılımı ve veri silicileri yerleştirmesinin ardından iki ülke arasındaki diplomatik bağlar koptu. 

Saldırıların etkileri aylarca sürdü ve başta sınır geçişleri olmak üzere hükûmet faaliyetlerini sekteye uğrattı.

Tahran rejimi, terör örgütü olarak sınıflandırdığı MEK’e, Arnavutluk’un güvenli bir sığınak sağladığını düşünüyor.

Arnavutluk’un MEK’e desteği büyük olasılıkla devam edecek. Ancak bu baskınlar MEK’in artan siber faaliyetlerini de engelleme girişimi olarak görülüyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu