ABD

ABD’de sahte Cisco ürünleri satan Türk vatandaşına hapis cezası istendi!

ABD'de sahte Cisco ürünleri satan Türk vatandaşına hapis cezası istendi!ABD’de bir Türk vatandaşı, ordu dâhil olmak üzere ülkedeki devlet kurumlarına yüz milyonlarca dolarlık sahte Cisco donanımı satmaktan suçlu bulundu.

Florida eyaletinde yaşayan 39 yaşındaki Onur Aksoy, Amazon ve eBay’de binlerce sahte Cisco donanımı satarak en az 100 milyon dolar kazandı. Aksoy’un 4 ila 7 yıl ceza alması beklenirken, yapılan anlaşmaya göre 15 milyon dolarlık yasa dışı kazançtan vazgeçmesi ve müşterilerine tazminat ödemesi gerekiyor.

SAHTE CİSCO CİHAZLARINDAN BİNLERCE SATTI

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, 2013-2022 yılları arasında Miami’de yaşayan Onur Aksoy’un, New Jersey ve Florida’da kurduğu en az 19 şirketin yanı sıra 15 Amazon ve 10 eBay’de hesap açarak yeni veya resmî Cisco ekipmanı gibi gösterilmiş “on binlerce” düşük kaliteli veya hatalı ağ cihazı sattığı ortaya çıkarıldı.

Adalet Bakanlığı, Onur Aksoy’un Çin ve Hong Kong’daki satıcılardan ithal ettiği ürünlerin genellikle korsan Cisco yazılımı ile yüklenmiş ve Cisco etiketleri ve çıkartmaları taşıyan Cisco kutuları içinde paketlenmiş olduğunu ve belgelerin de yasal görünecek şekilde hazırlandığını açıkladı.

100 MİLYON DOLAR KAZANDIĞI AÇIKLANDI

Söz konusu donanımlar gerçek Cisco donanımlarından daha düşük profilde olduğu için sahte ekipmanlardan bazıları kötü performans gösterdi ya da hızla bozuldu. Hatta Adalet Bakanlığı’nın açıkladığına göre bazı durumlarda bu ekipmanlar kullanıcıların ağlarına ve operasyonlarına on binlerce dolar zarar verdi. Müşterileri binlerce dolar zarara uğrarken Aksoy’un işletmeleri en az 100 milyon dolar kazandığı belirtildi.

ABD’de bir Türk vatandaşı DDoS saldırısı düzenlemekle suçlandı

Aksoy’un faaliyetleri Gümrük ve Sınır Koruma departmanın dikkatini çekti ve 2014-2022 yılları arasında Aksoy’un sahibi olduğu şirketlere gönderilen 180 sevkiyat sahte ürüne el konulduğu bildirildi. 

BASKINDA MİLYONLARCA DOLARLIK MAL ELE GEÇİRİLDİ

Söz konusu ürünler hakkında sorgulandığında Aksoy’un “Dave Durden” takma adıyla sahte belgeler sunduğu ortaya çıktı. Sahte ürünler Cisco’nun gözünden kaçmadı. Ağ devi, 2014 ve 2019 yılları arasında Aksoy’a yedi kez ihtarname gönderdi. 

Adalet Bakanlığı, sanığın en az iki kez sorulara hileli veya sahte belgelerle yanıt verdiğini açıkladı.

Gümrük ve Sınır Koruma ve Cisco’nun avukatlarının baskısına rağmen Aksoy, faaliyetlerini gizlemek için neredeyse hiçbir şey yapmadı ve aynı tedarikçilerden sahte ağ ekipmanlarını ithal etmeye ve ardından hileli bir şekilde satmaya devam etti.

Temmuz 2021’de polis Aksoy’un deposuna baskın düzenledi ve tahmini perakende değeri 7 milyon dolardan fazla olan 1.156 sahte cihaz ele geçirdi. Bunun üzerine Aksoy tutuklandı ve hakkında birçok suçlamayla dava açıldı.

Aksoy’un 4 ila 7 yıl ceza alması beklenirken, yapılan anlaşmaya göre 15 milyon dolarlık yasa dışı kazançtan vazgeçmesi ve müşterilerine tazminat ödemesi gerekiyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu