Siber Güvenlik

BM Ülkelerin Siber Kabiliyetlerini Ölçecek

Birleşmiş Milletler’in bilgi ve iletişim teknolojileri özel ajansı olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunication Union – ITU) ABI adlı bir danışmanlık firmasıyla beraber Küresel Siber Güvenlik Endeksi (Global Cybersecurity  Index) hazırlamak için çalışmalara başladı. Devletlerin siber güvenlik kabiliyetlerine göre bir sıralamasını çıkartmayı amaçlayan çalışmanın bu yıl sonunda bitirilmesi amaçlanıyor. Siber güvenliğin birçok endüstri ve sektöre cidde etki eden uygulamaları olduğu belirtilen tanıtım yazısında, proje kapsamında ülkelerin siber güvenlik ile ilgili “Hukuki, Teknik, Kurumsal Yapı, Kapasite Geliştirme ve İşbirliği” alanlarında attıkları adımların değerlendirip not verileceği ifade ediliyor.

 

BM ajansları içerisinde devletlerin ve özel sektörün üye olduğu tek kurum olan ITU, internet ve telekomünikasyon sektörünün ‘Büyük Klübü’ olarak anılıyor. 193 BM üyesi ülkenin dışında, düzenleyici kurumlar, akademik enstitülerin dışında yaklaşık 700 özel sektör firması da ITU üyeleri arasında yer alıyor. 2008 yılında kurulan ABI danışmanlık şirketi ise siber güvenlik konusunda ileri seviye araştırmalar yapan Carnegie Mellon Üniversitesi ile yakın işbirliği ile dikkat çekiyor.

 

ITU ve ABI’nin ortaklaşa giriştikleri projenin amaçları arasında “hükümet seviyesinde stratejilerin geliştirilmesi, güvenliğin tüm teknolojik süreçlerin ana unsuru haline getirilmesi, küresel bir siber güvenlik kültürünün yerleştirilmesi” gibi maddeler bulunuyor.

 

ITU-ABI projesinden önce ülkelerin siber kabiliyetlerini ölçüp karşılaştırma yapan çalışmalar olmuştu. Harvard Üniversitesi bünyesinde bulunan Belfer Center, Melissa Hathaway’in yönettiği proje kapsamında içerisinde Türkiye, ABD, Rusya gibi ülkelerin de bulunduğu 35 ülkede araştırma yapılmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu