KüreselSektörel

Pace Üniversitesi, Yeni Nesil Siber Güvenlik Analistlerini Nasıl Yetiştiriyor?

Pace Üniversitesi, Yeni Nesil Siber Güvenlik Analistlerini Nasıl Yetiştiriyor?

Siber tehdit istihbaratı, yeni bir güvenlik çalışma alanı. Analistleri bu yeni alana hazırlayan üniversite sayısı fazla değil. Bunun yanında bu alanda yetenekli analistlere duyulan ihtiyaç büyüyor. Haliyle, siber tehdit istihbaratı üzerine bir kariyere başlayacak olan veya bu alana geçiş yapacak olanlar için doğru kurumu ve doğru becerileri bulmak çok önemli. Pace Üniversitesi öğretim üyesi Darren Hayes’in aşağıdaki yazısı, iyi bir analistin sahip olması ve geliştirmesi gereken en önemli becerileri çok iyi özetliyor.

Binlerce yetkin, parlak ve bilgili analist var ama raporlarını sundukları kişilerin harekete geçmeyişlerinden ötürü sınırlanmış haldeler. Bu yüzden, eğer etkili bir analist olmak istiyorsanız, proaktif bir karar verici bulun.

cyber threat sim

Uygun Sertifika Elde Edin

Pace Üniversitesi’nin Seidenberg Bilgisayar, Bilim ve Bilgi Sistemleri Okulu’nda, siber güvenlik ve adli bilişimde kariyer sürdüren öğrenciler, bir derece ile mezun olmanın yanında sertifikalar tamamlama konusunda teşvik ediliyorlar. Bir profesyonel sertifika, belirli bir alanda uzman olan veya profesyonel bir aracı kullanmada ehil olan potansiyel bir işverene işaret ediyor.

Yeteneklerinizi Keskinleştirin

Pace Üniversitesinin adli bilişim derslerindeki öğrencilere birtakım teknoloji becerileri verilmesinin yanında araştırma ve eleştirel düşünme teknikleri de öğretiliyor. Bu, en iyi siber güvenlik analistlerini yetiştirmek için bir zorunluluk. Öğrenciler farklı suç tiplerini anlama ve suç aktörlerinin profillerini çizme konularında eğitiliyor. Bu bilgiler olmadan, dezavantajlı konumda olacaklar.

Örneğin, ödeme kartı dolandırıcılığını araştırırken, iyi bir adli bilişim araştırmacısı sadece hard disk görüntüleme veya baskı devre kartından kart bilgisi indirme bilgilerine ihtiyaç duymayacaktır, aynı zamanda ödeme kartı şeması için ekipmanın nereden satın alınacağı ve yüz binlerce dosya barındıran bir bilgisayar üzerinde yapılan soruşturmayla ilgili delillerin nerede bulunacağını da anlamak zorunda olacaktır. Pace Üniversitesi öğrencileri, çok yönlü mezunlar olmaları amacıyla hukukçular, kamu ve özel sektörlerdeki müfettişler, beşeri istihbarat uzmanları, savcılar, satıcılar, güvenlik uzmanları ve diğer birçok endüstri profesyonelleri tarafından yapılan sunumlara katılma konusunda şiddetle cesaretlendiliyorlar.

göz

Uluslararası Bir Bakış Açısı Geliştirin

Uluslararası bakış açısı aşılamak da hayati öneme sahip, çünkü suç sınır tanımıyor. Siber güvenliğe odaklanan öğenciler Birleşik Devletler’in küresel rolünü anlamalı. Böylece öğrenciler radikal gruplar hakkındaki istihbaratı, terörist gruplar tarafından kullanılan mobil haberleşme sistemlerini, politik motivasyonlu siber saldırıları, finansal hedefli saldırıları ve endüstriyel casusluğu daha iyi kavrayabilirler. Bu grupları anlamak, tehdidin kaynağını tespit etmek ve belki de belli bir grup tarafından kullanılan kötü amaçlı yazılımı tanımak konusunda daha geniş bir kavrayış sağlar.

İlgili Araştırma Projelerine Katılın

Pace Üniversitesi öğrencilerine, kanun hükümleri ve istihbarat ajansları tarafından çözülmesi gereken gerçek meseleler üzerine yoğunlaşan dönemlik araştırma projeleri veriliyor. Önceleri bu projeler, oynak parametrelere bilinmeyen alanlara atıldığımızdan ötürü biraz sinir bozucu olabiliyordu. Buna rağmen, öğrenciler daha önce yapılmayan keşifleri yaptıklarını ve çalışmalarının bir acenteyi etkileyecek bir çözüm olabileceğini fark ettiklerinde, büyük bir başarı hissi elde ediyorlar ve üniversitelerdeki diğer projelerin de aynı şekilde sonuç vermesini diliyorlar. Bu araştırma projeleri gerçekten istikrar sağlayıcı projeler.

Bu acentelere çözümler sunmak ayrıca finansman sağlama ve stajyerlik fırsatları için kapılar da açıyor. İşverenlerin Pace öğrencilerini diğer üniversite öğrencileri yerine tercih etmelerinin en önemli sebebinin, öğrencilerimizin çok yönlü eğitilmelerinin yanı sıra profesyonel araçlarla ilgili tecrübe edinmiş olmaları ve öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun mezuniyetine yakın zamanlarında profesyonel sertifikalar tamamlama konusunda tavsiye almış olmaları olduğuna inanıyorum.

Güçlü Bir İletişimci Olun

Başarılı bir analist sözlü ve yazılı alanda etkili bir iletişim becerisine sahip olmalı, gerçekleri etraflıca açıklayabilmeli, başarı için bir stratejiyi ayrıntılı anlatabilmeli, bilgiye göre hareket etmede başarısız olmamak için risklere ve reperküsyonlara dikkati çekebilmelidir. İyi bir siber güvenlik analisti kabul edilmiş normlara meydan okuyacak ve güvenliğe yeni yaklaşımlar geliştirecektir. Bu analistler kritik altyapımızı korumak, fikri mülkiyetimizi koruma altına almak ve suçluları adalete teslim etmek için yeni yöntemler geliştirecektir.

cybert

 

Proaktif Bir Karar Verici Bulun

Birleşik Devletler Senato Seçme Komitesinden edinilen bilgilere göre, Bingazi’deki ABD Konsolosluğuna Eylül 2012’de gerçekleşen saldırıdan hemen önceki aylarda, istihbarat çalışanları tarafından milislerin ve terörist grupların ABD ve Batılı devletlerin Libya’daki tesislerine ve personeline saldırma niyeti ve kabiliyeti olduğunu belirten yüzlerce rapor üretildi. Raporlar CIA, Savunma İstihbaratı Teşkilatı, Pentagon ve bunlar gibi iyi örgütlenmiş, bünyesinde oldukça yetkin analistler barındıran diğer otoriteler tarafından karar verici organlara sunuldu ve çoğunlukla dikkate alınmadı. Bunun gibi, liderlerin bilinen tehditlere karşı harekete geçmekte başarısız olduğu çok sayıda örnek var.

Analistler, raporlarını sundukları kişilerin gerçekleştirdiği eylemler kadar değerli.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu