Siber Güvenlik

Obama devletin başına CISO atayacak

Beyaz Saray, devletin dijital savunmasını güçlendirmek ve Amerikalıları kendi güvenliklerini geliştirmeleri konusunda eğitmek amacıyla,  önde gelen Amerikan bankalarına ve özel şirketlere sızarak milyonlarca insanın kişisel bilgilerini açığa çıkaran saldırıdan sonra tasarlanan Siber Güvenlik Ulusal Eylem Planı’nı açıklamaya hazırlanıyor.

Başkan Obama, Kongreye sunduğu bütçe planında, gelecek yıl 19 milyar dolar ile siber güvenliği güçlendirmeyi ve siber güvenlik için ayrılan kaynakların yüzde 35’i oranında bir artış talep ederken, Beyaz Saray da eski sistemleri değiştirme amacıyla yaklaşık 3 milyar dolarlık bir bütçe talep ediyor. Siber Güvenlik Koordinatörü Michael Daniel ve diğer yetkililer, ABD için stratejik önem taşıyan siber güvenliği geliştirmeye ayrılan bu bütçenin nasıl kullanılacağına dair ayrıntıları paylaştı.

İLGİLİ HABER >> BEYAZ SARAY: SİBER GÜVENLİK YENİ BİR YAKLAŞIMA MUHTAÇ

Bu çalışma için meydana gelen, bilgi güvenliği uygulamalarını yöneten Federal CIO pozisyonundaki Tony Scott, siber güvenlik ve sistemlerini yükseltme konusunda sıkıntı yaşayan devlet kurumlarında bu uygulamalara öncelik verileceğini belirtti. National Cyber Action Plan adı verilen uygulamada federal bir Chief Information Security Officer (CISO) atanması da öngörülüyor.

Beyaz Saray, siber güvenlik iş kolundaki insanların ve yeteneklerin kalitesini arttıracak programlara da 62 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Symantec’in açıklamasına göre, sayısı devlet bünyesinde de oldukça az olan eğitimli ve yetenekli siber güvenlik uzmanları için, ABD devleti ve özel şirketler birbiriyle yarışıyor. Yeni Siber Gücü Programı da bu eğitime katılmak isteyen ve eğitim sonrasında devlette çalışmak isteyen tüm Amerikalılar için hibe imkanları sunuyor.

Obama’nın siber güvenlik konusundaki planlarından birine göre, kullanıcılar online hesaplarının şifrelerini, parmak izi veya telefonlarına gönderilecek bir kod gibi başka yöntemlerle belirleyebilecek ve Google, Facebook ve Microsoft gibi teknoloji şirketleriyle kullanıcıların hesaplarını güvenceye almaları konusunda ortaklık sağlanacak.

Beyaz Saray’ın raporunda, şirketlerin ve örgütlerin güvenlik sistemlerini test edebilecekleri Ulusal Siber Güvenlik Esneklik Merkezi’nin kurulacağı ve yeni bir program ile ev eşyalarından hastane cihazlarına kadar bağlanabilir tüm cihazların test edilerek güvenlik standartlarına uyup uymadığının kontrol edileceği belirtiliyor.

Ayrıca, Obama’nın imzaladığı kararname ile devlette daha stratejik ve kapsamlı gizlilik prensiplerini uygulayan ve siber güvenlikle daha etkin biçimde ilgilenen bir gizlilik kurulu kurulacak. Şu anda bu bütçe ve modernleşme fonu için kongreden onay bekleniyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu