Sektörel

Siber savaşın kitabı Lahey’de yazılıyor

Dünyanın dört bir yanından hukuk danışmanları, siber alemde barış dönemi Uluslararası hukuk kurallarının nasıl uygulanacağını tartışmak üzere Lahey’de buluşuyor. Tallinn Kitapçığı’nin ikinci versiyonu (The Tallinn Manual 2.0) danışmanları, 50’den fazla ülkeyi bir araya getiriyor.

Tallinn 2.0 Projesi direktörü Profesör Michael Schmitt, “Katılımcı ülkelerin sayısı gerçekten dikkate değer” diyor ve ekliyor: “Tüm bu ülkelerin görüşlerini duymak, kitapçığı hazırlayan Uluslararası uzmanlar grubu için paha biçilemez bir değer taşıyor.”

2013 yılında yaklaşık 30 uzmanın 2 yıl süreyle çalışarak hazırladığı, Tallinn Kitapçığı (Tallinn Manuel 1.0) uluslararası hukukun konvansiyonel savaşı düzenleyen kurallarının siber savaşa nasıl uyarlanacağı sorusuna cevap bulmaya çalışıyor.

İLGİLİ HABER >> SİBER SAVAŞIN KİTABI LAHEY’DE YAZILIYOR

Tallinn Kitapçığı, siber suçlar alanında çalışan hukuk danışmanları açısından, en önemli başvuru kaynağı olarak kabul ediliyor. Kitapçığın oldukça genişletilmiş ve güncellenmiş ikinci versiyonu, ülkelerin en sık karşılaştığı siber vakaların üstesinden gelmelerine yardımcı olacak. Resmi bir hüviyeti bulunmasa da, uluslararası hukuk teamülleri gereği ihtiyaç duyulduğunda referans kaynak olarak karar verirken kullanılabiliyor.

Tallinn Kitapçığı, NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (CCDCOE)’in girişimiyle, 20 Uluslar arası hukuk uzmanı tarafından yazılmıştı. Kitapçığın ikinci versiyonu Tallinn 2.0, Cambridge Üniversitesi tarafından, 2016 yılının sonlarına doğru yayımlanacak.

Lahey Süreci, Hollanda Dışişleri Bakanlığı ve NATO CCDCOE’nin müşterek girişimi. Yeni versiyon için hazırlık süreci 2015 yılında yine benzer bir toplantıyla, ancak bu kez özel sektör temsilcilerinin de katılımıyla başlamıştı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu