Sektörel

Şirketler oltalama saldırılarını eğitimle aşmaya çalışıyor

Kurumların oltalama (phishing) saldırıları sonucunda yaşadığı itibar ve finansal kaybı azaltmak için, bu tür saldırılara karşı aldığı tedbirler giderek artıyor. İngiltere ve ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, geçtiğimiz 12 ay boyunca oltalama saldırıları konusunda çalışanları eğitmek için ortalama yaklaşık 320 bin dolar yatırım yapıldı.

Cloudmark ve Vanson Bourne’nin yaptığı ve 300 IT şirketinde çalışan binden fazla karar alıcı ile yapılan araştırmada, şirketlerin yüzde 70’inin oltalama saldırılarına karşı anti-spam ve anti-virus yazılımı aldığı ve çalışanlarını bu konuda eğitim verdirttiği ortaya çıktı.

İLGİLİ HABER >> OLTALAMA SALDIRILARINDA BİLANÇO BÜYÜYOR

Katılımcıların yüzde 84’ü hedefli oltalama saldırılarına maruz kaldıklarını ve alınan tedbirlerin arttırılması gerektiğini belirtti. Araştırmaya göre, şirketleri hedef alan oltalama saldırılarının yüzde 24’ü amacına ulaşıyor. İki şirketin ortak yürüttüğü çalışmada saldırıların başarılı olmasının arkasındaki önemli faktörlerden birinin çalışanların ve şirketlerin sosyal medyada oldukça fazla bilgi paylaşımı yapması gösterildi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu