Siber Güvenlik

Amerikalı çiftçiler neden kendi traktörlerini hackliyor?

Dev traktör üreticisi John Deree’nin koyduğu acımasız şifrelere karşı Amerikalı çiftçiler, denizaşırı ve sadece davetle iş ypapan bir firmadan yardım alarak traktörlerinin şifrelerini kırıyor.

Traktör hack’leme ABD’de oldukça yaygın çünkü traktör şirketi Deree, çiftçilerin kendi araçlarını şirketin ‘yetkisi’ olmadan tamir etmesine olanak vermiyor, bu da bir nevi tepkiye yol açmış durumda. Nebraska’dan bir çiftçinin şu sözleri durumu adeta özetliyor: “Bozulan işlerimizin ardından karar vermek zorunda kaldığımızda, elimizde üretici firmayla anlaşmaya varmak için bile ayıracak vakit yoktu.”

İlgili haber >> Araba hackleme artık hayali bi senaryo değil

Tam da bu sebeplerle başka bir korsan yazılımdan yardım almak onlar için tek çare oldu. John Deree’nin traktörleri uzaktan kapatıp geriye çiftçilerin yapabileceği hiçbir şey bırakmama ihtimaliyse kabusları haline gelmiş durumda. Şirketin talep ettiği lisans anlaşması, traktör veya diğer ekipmanlar üzerinde herhangi bir tamirat ya da modifikasyon yapılmasını yasaklamakla kalmıyor; aynı zamanda mahsul ve doğrudan gelir kaybı yüzünden çiftçilerin dava açmasının da önünü tıkıyor.

İlgili haber >> DDoS saldırısı Finlileri soğukta bıraktı

Çiftçilerse satın aldıkları traktörler üzerinde başta tamir olmak üzere her türlü hakka sahip olmaları gerektiğini dile getiriyor. Şimdilik bulabildikleri çözüm ise karaborsadan temin ettikleri Ukraynalı yazılımın yardımıyla şifre kırma. Çiftçiler diğer taraftan da lisans anlaşmasını geçersiz kılmak için ABD’de bazı eyaletlerde konuşulmaya başlanan ‘tamir yasası’ hakkını devreye sokmaya çalışıyor.

Peki bu süreç nasıl işliyor? Önce korsan John Deree yazılımını içeren forumların birine üye olunup, 25 dolar karşılığında üçüncü parti siteden alınan kodla giriş yapılıyor. Sonrasındaysa Deree’nin yazılımı, büyük bölümü şifresi kırılmış halde tekrar çiftçiler tarafından satın alınıyor. Durumun yasal olmaması tartışılırken 2015’te sunulan ‘Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası’yla traktörleri de içeren toprak araçlarına dair korsan yazılımlara istisna getirilmişti. Bundan sonra John Deree gibi sektörde tekelleşen firmaların yazılımlarını ücretsiz verebileceğini bekleyen çiftçileri ise şirketin geri adım atmak bir yana ‘Tamir konusunda tüketicilerle bir problem yaşamıyoruz.’ açıklaması hayal kırıklığına uğrattı. Geçimlerinin şirketin keyfi politikalarına kalması karşısında üreticiler, bir süre daha korsan yazılıma devam edecekler gibi görünüyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu