KüreselSektörel

Cambridge Üniversitesi ve İngiliz istihbaratının arkasında olduğu şirket: Darktrace

Küresel silahlanma yarışı devam ediyor ve karanlık taraf kazanmaya daha yakın.

Ancak siber tehditlerle savaşmak için siber savunma projesi olarak geliştirilen Darktrace adlı şirket, savaşın seyrini değiştiricek benzersiz bir silaha sahip olduğunu savunuyor.

“Geçen yıl bu zamanlar 150 çalışanımız vardı. Şuan ise 370, ve sadece 12 ay geçti. Britanya’nın olmasa bile muhtemelen Cambridge’in en hızlı büyüyen şirketiyiz,” diyor Darktrace direktörü Emily Orton Cambridge Independent’a verdiği röportajda.

“Siber güvenlik konusunda farklı bir yaklaşımımız var. Bizim olayımız sadece devlet saldırıları üzerine değil küçük orta ya da çok büyük işletmelerin maruz kaldığı en gelişmiş ve karmaşık tehditlere karşı savaşıyor oluşumuz,” diye ekliyor Orton.

Şirket, MI5 ve GCHQ’dan gelen bazı parlak matematikçi ve istihbarat uzmanlarının ortak görüşmelerinin bir meyvesi olarak 2013 yılında Cambridge’de kuruldu.

İlgili haber >> İngiliz istihbaratı desteklediği siber güvenlik şirketlerini açıkladı

Mekanik yöntemlerle saldırı altındaki bir ağdaki anomalileri bulmaya çalışan şirket kurulduğundan beri pekçok telekom şirketine hizmet veriyor. Şirket kurucularına göre, siber suçlulara karşı savaş her geçen gün kaybediliyor, mevcut siber güvenlik yöntemleri ise ne yazık ki yetersiz kalıyor.

“Eski güvenlik yaklaşımlarının işe yaramadığını ve revizasyona ihtiyaç duyduğunu biliyoruz,” diyen Orton’a göre, siber saldırı haberleri gün geçtikçe artıyor. “Veritabanı ihlalleri, kaybolan müşteri verileri, Demokratik Ulusal Komite gibi kurumların bile hacklendiğini duyuyoruz.”

Cambridge Üniversitesi matematikçilerince geliştirilen Bayesian olasılık teorisinin yeni bir kolu ile gelişmiş makine öğrenimini bir araya getiriyor.

Firma, son teknoloji ürünleri sayesinde 100 milyon dolardan fazla bir fon topladı ve

Sistem, ağdaki muazzam hacimdeki veri analizlerini yapıyor ve kurumun tehditleri hızlı bir şekilde algılamasını ve uyarması, tehditi azaltması ya da tamamen durdurması için harekete geçmesini sağlayan “benlik” örüntüsü geliştirirek normal davranışın ne olduğunu öğreniyor.

Orton’a göre makine öğrenimi siber güvenliği evriltiyor. “Darktrace’in yaklaşımı ağın içerisindeki tehlikeleri yakalamaya çalışmak. Ağınıza gelen tehditleri durdurmuyoruz, çünkü asıl tehditler içeride. İçinde yaşadığımız cesur yeni dünyada, gizliğinizin ifşa edildiğini varsayıyorum.”

Orton, bu yaklaşımı “Kurumsal Bağışıklık Sistemi” diye adlandırdıklarını söylüyor.

İlgili TED konuşması >> Hackerlar: İnternet’in bağışıklık sistemi

“Bu, sistemi açıklamak için en uygun yol. İnsan vucudunu düşünün. Fiziksel bir ariyer görevi olan cildiniz var, fakat aynı zamanda bir bağışıklık sisteminiz de var. Bu en karmaşık biyolojik sistem çünkü neyin benim parçam olduğunu ve neyin olmadığına sürekli adapte oluyor ve öğreniyor.”

“Farkında değiliz ama antikotlarımız sürekli çalışıyorlar. İşte bizim yaklaşımımız da buna benzer bir şey. Değişen siber dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor”, diyor Orton.

Darktrace’in gelişmiş AI platformu bir insandan daha hızlı yanıt verebiliyor. “Eğer fidye yazılımı gibi bir şey alırsanız, 20 dakika içinde onlarca bilgisayarı şifreleyebilir. Bu insan yeteneğini aşıyor. İlk iki dakika içinde yakalamak zorundasın,” şeklinde konuşuyor Orton.

Para kazanmak için fidye tekniğini kullanan büyük suç grupları olduğunun altını çizen siber güvenlik uzmanı, dünyada fidye yazılımının kullanıldığı popüler noktalar olduğunu, bazı ülkelerin bu duruma göz yumduğunu bazılarının ise cesaretlendirdiğini aktarıyor.

İlgili haber >> Türkiye en çok fidye yazılım saldırısı yaşayan üçüncü ülke

“Ancak gördüğümüz hataların büyük kısmı şirket içinden kaynaklanıyor.  İşlerini yapan, ancak doğru protokolü kullanmayacak ya da kuralları atlayan ya da belki de bazı şeyleri bilerek yapmayan çalışanlar,” diyor Orton.

Darktrace’in müşterileri finansal ve yasal hizmetlerden National Trust ve Royal British Legion gibi hayır kurumlarına, sağlık kuruluşlarına ve ilaç firmalarına kadar uzanmaktadır. Abonelik ücreti ödeyip, algılama hizmeti veya algılama ve yanıt paketi seçebilirler.

Ayrıca, teröristlerin hedef alabileceği endişeleri giderek artan elektrik santralleri gibi kritik altyapı şirketleri tarafından da gittikçe rağbet görüyor şirket.

“Savunmasızlar, ve bunu biliyorlar,” diyor Orton. Darktrace artık daha organik büyümenin peşinde. “Şirketler eski teknolojiye sahipler, dolayısıyla bir uyuşmazlık var. Şuan da bir eşitsizlik var ve saldırganlar daha avantajlı.” “Saldırganlar iyi bir teknolojiye sahipler, bu durumda siz daha iyisine sahip olmalısınız.,” diye ekliyor Orton.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu