Kritik Altyapı Güvenliği

DDoS saldırısı, Finlileri soğukta bıraktı

Devletlere, şirketlere ve bankaların sitelerine yapılan DDoS saldırısına alıştığımız şu dönemde Finlandiya’da yaşanan benzer bir saldırı duyanları şaşırttı.

Ülkenin doğusunda 60 bin kişinin yaşadığı Lappeenranta kentinde, bir şirketin sistemlerine yapılan DDoS saldırı yüzünden iki binada yaşayan insanlar ayazda kaldı. Hackread adlı sitenin haberine göre, sıcak su ve ısınma ihtiyacını karşılayan Valtia adlı şirketin sistemlerinde sorun yaşandı.

[ilink url=”https://siberbulten.com/strateji-guvenlik/ukraynadaki-elektrik-kesintisi-siber-ajanlarin-isi-mi/” style=”note”]İlgili yazı >> Ukrayna’daki elektrik kesintisi siber ajanların işi mi?[/ilink]

Şirketin CEO’su Simo Ruonela, iki binanın ısınma ve sıcak su sağlayan hizmetine DDoS saldırısı olduğunu, bu saldırıyı atlamak için sistemine kendini kapatıp tekrar açtığını ancak bunun yüzden bir kısır döngüye girip hizmet vermeyi durduğunu söyledi.

Sitenin haberine göre, Valtia sistemleri hızlıca bir şekilde değiştirip hizmetlerin tekrar verilmesini sağladı. Sitede, saldırının kimden kaynaklanmış olabileceğine yönelik bir bilgi yer almadı.

Ancak saldırı nedeniyle Finlilerin zarar görmediği, ayrıca Lappeenranta kentinde o dönemde hava sıcaklıklarının çok kötü olmadığı için saldırının zararsız bir şekilde atlatıldığı bildirildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: