Siber Güvenlik

AB ülkeleri, Birliğin ilk siber güvenlik yasasında uzlaştı

Avrupa Birliği ülkeleri ve yasama üyeleri, birliğin ilk siber güvenlik yasası üzerinde anlaştı. Yasa, Google ve Amazon gibi İnternet şirketleri ciddi güvenlik ihlallerini bildirmek zorunda kalacak, aksi taktirde yaptırımlarla karşı karşıya gelebilecek.

Anlaşma, Avrupa Parlamentosu ve AB ülkelerinin hükümet temsilcileri arasında geçtiğimiz hafta içinde 5 saat süren bir toplantının ardından sağlandı. Bu anlaşmayla güvenlik ve gizlilik ihlallerine neden olan siber saldırılar hakkındaki endişelerin giderilmesi amaçlanıyor.

İLGİLİ HABER >> FACEBOOK’A AÇILAN DAVA AB-ABD ANLAŞMASINI BİTİRDİ

Avrupa Komisyonu’nun dijital şefi Andrus Ansip, yeni yasanın İnternet hizmetlerinde kullanıcılara güven sağlayacağını belirtiyor, özellikle de sınırlar arasındaki İnternet hizmetlerinde. Ansip, “İnternet sınır tanımıyor – herhangi bir ülkede meydana gelen sorun Avrupa’nın geri kalanında zincirleme bir etkiye neden olabiliyor. Bu yüzde AB genelinde siber güvenlik çözümlerine ihtiyacımız var. Bu anlaşma bu yönde atılmış çok önemli bir adım.” ifadelerini kullanıyor.

Ağ ve Bilgi Güvenliği Yönetmeliği olarak bilinen bu yeni yasa; ulaşım, enerji, sağlık ve finans gibi kritik sektörlerdeki şirketler için bazı güvenlik ve bildirim yükümlülükleri getiriyor. İnternet şirketleri ise havaalanları veya petrol boru hattı operatörlerinden daha sıkı yükümlülüklerle karşı karşıya kalacaklar.

Alınan bu tedbirle Google, Amazon, eBay ve Cisco gibi İnternet şirketleri – ama Facebook gibi sosyal ağlar değil – ciddi olayları ulusal yetkililere bildirmek zorunda olacaklar, böyle yapmayan şirketlere de yaptırım uygulanabilecek.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu