Siber Güvenlik

Siber suçlar çocuk oyuncağı oldu

İngiltere’de Ulusal Suç Dairesi’nin(NCA) açıklamasına göre siber saldırı sanıklarının yaşı dramatik bir şekilde 17’ye kadar düştü.

Birleşik Krallık’ın FBI’a eşdeğer kurumu olan Ulusal Suç Dairesi’nde araştırmacılar, online suç şüphelilerinin geçtiğimiz seneden bu yana düşen yaş aralığına dikkat çekiyor. Ortalama yaş olan 17, bir sene önceki 24’le karşılaştırılmakta.

Bir vakada ise 12 yaşında bir çocuk, bilgisayarların uzaktan kontrolünü sağlayan Blackshades isimli zararlı yazılımı kullanmaktan yakalanmıştı.Uzmanlara göre; suç işleme “şöhretine” sahip olma, en çok gençleri cezbediyor. Ortalama şüpheli yaşı, sadece 12 ay içinde 7 yıl geriledi.

İLGİLİ HABER >> Wİ-Fİ HACKLEME ÇOCUK OYUNCAĞI

Cyber Security Challenge için çalışan Robert Nowill: “Gençler artık siber dünya hakkında çok daha bilgili ve heyecanlı ki bu da ülke savunmasının geleceği açısından son derece önemli bir konu” ifadelerini kullandı.

“Mesele, kanunun doğru tarafında yer almalarını sağlayabilmek. Özellikle de bir çoğu, suç faaliyetlerinden kazanç sağlamanın ve çevrenin etkisine kapılmışken.”

Organize suç çeteleri, yetenekli genç hackerları bulmak için forumları didik didik arıyor ve olur da hack’ler ya da güvenlik boşluğu yakalarlarsa becerileri hakkında böbürleniyorlar.

İLGİLİ HABER >> CIA BAŞKANI LİSELİ HACKER KURBANI

Yakın bir zamanda CyberChoices adında bir kampanya başlatan NCA’ya göre amaç: Yaşları 12 ila 15 arasında değişen çocukların ailelerine, onları suçtan uzak tutmak amacıyla yardım etmek.

NCA ulusal sibersuç biriminden Richard Jones: “Geçmiş senelerde siber suça karışmış insanların giderek yaşının düştüğüne şahit olduk. Biliyoruz ki genç insanları basitçe kriminalize etmek bir çözüm değil; bu sebeple kampanya, gençleri yeteneklerini pozitif yönde kullanmaları için motive etmeyi amaçlıyor” diye konuştu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu