ABDUluslararası İlişkiler

Facebook’a açılan dava AB-ABD anlaşmasını iptal ettirdi

Avrupa ve Amerika  arasındaki veri transferini düzenleyen ilgili yasa Avrupa Birliği Adalet Divanı  tarafından iptal edildi.

“Safe Harbor” (Güvenli Liman) olarak adlandırılan bu yasa Facebook, Microsoft gibi teknoloji şirketlerine “yeterli düzeyde” korunacağı garanti verildiği sürece kullanıcı bilgilerinin veri  merkezleri arasında transfer edilmesine olanak sağlıyordu. AB Adalet Divanı’nın aldığı bu karar ABD merkezli teknoloji şirketlerini zorlayacak gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER>> ALMANYA KİŞİSEL VERİLER İÇİN YENİ BİRİM KURDU

Kararın başlangıç noktası Facebook İrlanda’ya karşı açılan bir davaydı. NSA’nın kitle gözetim programları tarafından özel hayat ihlali yapıldığını ileri süren Avusturyalı Max Schrems durumu mahkemeye taşıdı. AB Adalet Divanı başvuruyu geçerli buldu ve verilerin Avrupa ve Amerika arasındaki transferinin, veri koruma yetkililerince engellenebileceğine karar verdi.

Bu dava, daha önce İrlandalı yetkililer tarafından dikkate alınmamıştı fakat Adalet Divanı İrlandalı yetkililerin şikayeti tekrar değerlendirmesi gerektiğini ve Avrupalı Facebook kullanıcılarının verilerinin Amerika’ya transferinin engellenip engellenmeyeceği konusunda karar vermeleri gerektiğini belirtti. Amerika’nın kişisel veri korumasının yeterli düzeyde olmadığını ve bu durumun Safe Harbor’u geçersiz kıldığını da ekledi.

İLGİLİ HABER >> HOLLANDA DAHA MAHREM BİR AB İÇİN 2016’YI BEKLİYOR

ABD verilerin yeterli düzeyde korunmadığı iddiasını iddalarını reddederek verilerin yalnızca özel bir durum için kullanıldığını belirtti.

Durumla ilgili karar, kişisel verilerin gizliliği açısından güzel haber, bu sayede veriler yabancı istihbarata karşı daha güvenli saklanacak, öbür yandan uluslararası hizmet veren teknoloji şirkelterinin işini oldukça zorlaştırabilir.

İLGİLİ YAZI >> HACKINGTEAM SKANDALI WASEENAAR SÖZLEŞMESİNİ ETKİLER Mİ?

Bu kararın ardından İrlanda yetkilileri Amerika’ya veri transferinin durdurulması gerekip gerekmediğine karar vermek için soruşturma yapacak.

Facebook avukatı olayın kendileriyle ilgili olmadığını ve Facebookun yanlış birşey yapmadığını belirterek durumun Avrupa hukukunun sağladığı temel transatlantik veri akışlarını etkinleştiren bir anlaşma olduğunu bildirdi.

“Facebook’ta  diğer pek çok büyük Avrupa şirketi gibi veri aktarımı için Safe Habor’un yanı sıra, AB hukukunun öngördüğü yasalara göre hareket etmektedir. Avrupa ve Amerika hükümetlerinin veri aktarımı için güvenilir yöntemler sağlaması ve ortaya çıkabilecek milli güvenlik sorunlarını çözmesi zorunludur.”

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu