Siber Güvenlik

2021’de dünyayı neler bekliyor?: Zoom’dan 2021 için güvenlik öngörüleri

Bütün dünyayı derinden etkileyen ve 2020 yılına damgasını vuran koronavirüs salgını sonrası tüm kurumlar için güvenlik öncelikleri değişti.

Zoom Bilgi Güvenliği Üst Düzey Yöneticisi Jason Lee, 2021 ile ilgili güvenlik öngörülerini paylaştı.

Pandeminin gündemden hiç düşmediği 2020 yılı, tüm dünyada kısıtlamalar, yüz maskesine geçiş, katı sosyal mesafe ve hijyen kurallarıyla gündelik hayatın şekil değiştirmesiyle hatırlanacak.

Salgın kurumların ve çalışanların için de iş yapma biçimlerinde radikal bir değişime neden oldu. Koronavirüs odaklı güvenlik tehditleri ortaya çıkarken, siber saldırganlar da uzaktan ve hibrit çalışma modeline geçen kişi ve kurumları daha kolay hedef aldı.

Lee’ye göre hibrit iş gücü için veri koruma süreçleri karmaşıklaşacak. Birçok şirket, bu zorlu dönemde tamamen uzak çalışma modelini benimsedi. Önümüzdeki yıl, bu şirketlerin birçoğu, bazı çalışanların ofise yeniden gelmesi ve diğerlerinin uzak çalışmasıyla hibrit bir iş gücüne geçecek.

Zoom Bilgi Güvenliği Üst Düzey Yöneticisi Lee, 2021 ön görülerini paylaştı

ŞİRKETLER KİŞİSEL CİHAZ İLE KİMLİK DOĞRULAMA YAPACAK

Güvenlik liderlerinin ağ güvenliği duruşlarını yeniden değerlendirmeleri, uç noktalarda etkili bir veri koruma stratejisi sürdürmeleri ve mobil cihaz yönetimini (MDM) dikkate almaları gerekecek. Kurumsal ağ yoğunluğu, büyük bir uzaktan çalışan gücüne ek olarak çok sayıda çalışanı ofise geri dönen şirketler için de büyük bir sorun haline gelebilir.

Çok sayıda uzak çalışanı olan şirketlerin de her zamankinden daha fazla uç noktayı desteklemesi gerekecek. Uç noktalardaki verilerin korunması ise kritik hale gelecek. BYOD (Kendi cihazını getir) gibi uygulamalar, çalışanların üretken kalmaları için ihtiyaç duydukları araçlara güvenli erişim sağlayacak.

2021’de sosyal mesafe uygulaması devam ederken, şirketler paylaşılan / ortak bilgisayar kullanımından çalışanlarını kişisel cihazlarında desteklemeye doğru yönelecek. Güvenlik ekiplerinin de hem ofis içi çalışanları hem de uzakta kalanları destekleyen tutarlı kimlik doğrulama uygulamalarını devreye alması gerekecek.

Şirkete ait ve / veya BYOD (Kendi cihazını getir) destekli akıllı telefonlar için çok faktörlü kimlik doğrulama en popüler çözüm olacak. Ayrıca, şifresiz yaklaşımın ve diğer faktörlerin öne çıktığı bir dönem göreceğiz.

Back view of Asian business woman talking to her colleagues about plan in video conference. Multiethnic business team using computer for a online meeting in video call. Group of people smart working from home.

SİBER GÜVENLİKTE LİYAKAT ESAS ALINACAK

Siber güvenlik iş gücünde yetenek ön plana çıkacak. Geçtiğimiz yıl birçok şirket, siber güvenlik uzmanları için nerede yaşadıklarına bakmaksızın uzaktan işe alım yapmaya başladı. 2021’de, siber güvenlik uzmanları istedikleri yerden çalışmaya devam edecek.

Zoom özellikle siber güvenlik ekibi için ofiste ve uzaktan çalışan işe alımı yapmaya devam edeceğini vurgulayan Lee,  “Bir kurumun güvenlik yeteneklerini artırmanın en etkili yollarından biri, geliştirme ekiplerine zengin bir eğitim olanağı sunmaktır. Zoom, 2021’de kendi geliştiricileri için güvenlik eğitimine önemli ölçüde yatırım yapacak.” diye konuştu.

Şirket, geliştirme organizasyonunu güvenlik konusunda eğitmek için güvenli kod eğitimi, “bayrak yakalama” yarışmaları ve diğer oyunlaştırma teknikleriyle sürekli öğrenmeyi destekliyor.

Zoom’dan kritik güvenlik adımı: Uçtan uca şifreleme geliyor

 

SIFIR GÜVEN MODELİ

Şirket için 2021’in ana odağı olacak Sıfır Güven modelinde, çalışanlar ilgili uygulamalara ve doğru veri düzeyine erişim sağlamadan önce kimlik doğrulaması ve onaylama gerçekleştiriliyor.

Şirketler hibrit iş gücünü desteklemeye çalışırken, çalışanların hassas verilere o sırada erişmeye ihtiyaç duyup duymadıklarına dair sürekli kontroller sağladığı için, bu yaklaşım güvenlik liderleri için daha da cazip olacak.

Şirketler ayrıca, hızla büyüyen uzak iş gücünün güvende kalmasını sağlamak için uç nokta denetimlerini de artıracak.

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: