Siber Saldırılar

Ruslardan ABD’ye COVID-19 şoku: Aşının güvenliğinden sorumlu İç Güvenlik Bakanlığı verileri sızdırıldı

Rusya destekli olduğu düşünülen yüksek siber kabiliyetlere sahip bir hacker grubu, ABD İç Güvenlik Bakanlığına ait kurum içi yazışmaları sızdırdı.

Bakanlık sözcüsü Alexei Woltornist yaptığı yazılı açıklamada, veri sızıntısından haberdar olduklarını belirterek konuyla soruşturma başlatıldığını duyurdu. Woltornist ayrıca konuyla ilgili kamu ve özel sektördeki ortaklarla işbirliği içinde hareket edeceklerini vurguladı.

Ülke basınında yer alan haberlere göre sızıntının ABD Hazine Bakanlığına yönelik saldırının bir parçası olduğu belirtiliyor. 

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ülkede sınır güvenliği, siber güvenlik ve son zamanlarda da COVID-19 aşısının güvenli bir şekilde dağıtılması gibi sorumluluk alanlarına sahip.

Ruslardan ABD’yi şoke eden ikinci saldırı

 

HAZİNE BAKANLIĞI VERİLERİ DE ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Hazine Bakanlığına düzenlenen saldırıda kuruma ait çok sayıda gizli bilginin Rusya destekli olduğu öne sürülen siber tehdit unsurları tarafından ele geçirilmişti.

Saldırı ilk olarak yazılım sağlayıcısı şirket SolarWinds’in sistemlerine sızılmasıyla başlamıştı. Sonrasında saldırganlar, içerisine zararlı yazılım yerleştirdikleri Orion yazılımının güncellemesini kullanıcılara yüklemesi için göndererek birçok kamu ve özel sektör kurumuna ait sistemlere sızma gerçekleştirmişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: