Siber Güvenlik

15 yaşındaki genç 4 milyon kişinin bilgilerini çaldı

Dört milyondan fazla müşterisi olan telefon ve geniş bant sağlayıcı İngiliz şirketi TalkTalk geçtiğimiz hafta büyük bir siber saldırıya uğradı. Şirket, saldırı sebebiyle müşterilerin bankacılık ve kişisel bilgilerine erişilmiş olabileceğini belirtti. Geçtiğimiz perşembe günü açılan soruşturmanın ardından konuşan firmanın CEO’su Dido Harding, saldırının düşünülenden daha küçük çapta olduğunu belirtti. Aynı zamanda erişilen kredi kartı bilgilerinin finansal işlem yapmak için yeterli olmayacağını ekledi.

Pazartesi günü tutuklanan İngiltere’de gerçekleşen en büyük siber saldırılardan birinin şüphelisi olan 15 yasındaki genç, polisler tarafından bilgisayarı kötüye kullanma yasasının ihlali gerekçesiyle bütün gece sorgulandı. Komşular etrafta pek çok polis arabası olduğu yönünde ifade veririken yasa gereği ismi açıklanamayan gencin annesi ise medyaya konuşmak istemediğini söyledi.

İLGİLİ HABER >> CIA BAŞKANI LİSELİ HACKER KURBANI

Salı günü olayla ilgili açıklama yapan bir polis ‘TalkTalk şirketine yapılan veri hırsızlığı davası hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan 15 yasındaki genç çocuğun kefaletle serbest bırakıldığını belirterek soruşturmanın devam ettiğini ekledi.

Demokratik Birlik Parlemento Üyesi konu üzerine TalkTalk davasıyla ilgili tutuklanıp serbest bırakılan gencin annesi ile görüştüğünü, basının ailenin gizlilik talebine saygı duymasını ve hukuk sürecine izin vermesini rica ettiğini belirtti.

İLGİLİ HABER >> ANDROİD’İN KABUSU 20 YAŞINDAKİ STAJYER ÇIKTI

İş adamları, yapılan saldırı sonrasında siber suçlarla mücadele için acil eylem çağrısında bulundu. Ian Pasley, saldırıyla ilgili polsin devreye girmesinin gerekli olduğunu savunurken konuşmasında şunları söyledi “ TalkTalk şirketinin maruz kaldığı bu atak  siber suç tehlikesinin önemini bir kez daha vurgulayarak ,toplum üzerinde yaratabileceği etkiyi de gözler önüne serdi. Hemen hemen her bireyin şirket bilgisayarlarında depolanan bankacılık yada bireysel bilgileri vardır bu bilgiler yanlış kişiler tarafından ele geçirilirse bundan zarar gören yine toplum olur.”

Pazartesi günü açıklama yapan bakanlar, müşteri bilgilerini risk altına alan siber saldırılarla  ilgili soruşturma başlatılabileceğini belirtti. Kültür bakanı Ed Vaizey Avam Kamarasına, hükümetin müşteri bilgilerini tutan firmalar için zorunlu şifrelemeye  karşı olmadığını söyledi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu