Siber Güvenlik

Pentagon’un gözü Silikon Vadisi’nde

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın, Pentagon’un Silikon Vadisi’nde ofisi açacağını ve bir mühendis ve deniz komandosunun, buradakileri orduyla işbirliğine ikna etmek için çalışmakta olduğunu söylemesinin üzerinden kısa bir zaman geçti.

Savunma İnovasyon Birimi-Deneysel (DIUx) olarak adlandırılan yeni ofis, ışık hızında tamamlandı. Pentagon alım şefi Frank Kendall, geçtiğimiz gün yeni ofisin sorumlularıyla bir araya geldi. DIUx direktörü George Duchak; Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarları, DARPA ve özel sektörde tecrübe sahibiyken; yardımcısı Brian Hendrickson ise Deniz Harp Okulu’nu bitirdikten sonra Harvard’da MBA yapıp, ardından ABD Özel Harekât Komutanlığı’nda görev yapmış biri. Ortak hedefleriyse teknoloji şirketleriyle görüşüp ordu için kullanışlı olabilecek teknolojileri ya da askeri ekipmanları daha iyi yapacak ticari parçaları aramak.

İLGİLİ RÖPORTAJ>> ABD ORDUSU SİBER ORDU İÇİN SİLİKON VADİSİ İLE ÇALIŞIYOR

Silikon Vadisinde istediğimiz insanların buluşma noktası olan bu yer, aynı isimlere tekrar ve tekrar ulaşmamamızı çok daha rahat hale getirecek.” diyor Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work.

Silikon Vadisi Ofisi, Pentagon’un geleceğin savaş meydanını harekete geçirecek teknolojiyi bulmak üzere attığı büyük adımın bir parçası olarak görülüyor. Bu teknolojiler arasında robotbilim, eklemeli üretim ve büyük veri tahlilleri bulunuyor. Work: “Faydalanmak istediğimiz, ticari sektörlerin çalıştırdığı daha çift yönlü kullanım teknolojileridir.” Kendall ise “ İleri teknoloji dünyasında ortaya çıkan yenilikler hakkında çok şey öğreneceğiz ve onlar da neye ihtiyacımız olduğu hakkında çok şey öğrenmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER >> LİSELİ BİR GİRİŞİMCİNİN VADİ ANILARI

Teknolojinin ötesinde Pentagon için diğer bir önemli konu da hız ve beceriyi nasıl düzenleyeceğini öğrenmek. Work: “Buradakilerin inovasyonu nasıl ele aldıkları hakkında fikir sahibi olmak istiyoruz” diyor.

Ancak Pentagon’un bu ileriye dönük adımına teknoloji firmaları birkaç sebepten ötürü şüpheci yaklaşıyor: Savunma Dairesi’nin fikir hakkını çalma ihtimali bunlardan bir tanesi. Orduyla işbirliğine gelen diğer itirazlar ise Edward Snowden’ın devletin, insanları gözetlemesiyle ilgili olan açıklamaları etrafında toplanıyor.

Kendall bununla alakalı olarak, Pentagon’un kimsenin fikir veya çalışmalarına el koymayı düşünmediğini ifade ederek, “Herkes, fikir hakkına saygı duyulacağından emin olmalıdır” diye ekledi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu