İngiltere

Britanya’da siber suçlar dahil edilince suç oranları fırladı

Britanya’da son bir yılda 7 milyondan fazla dolandırıcılık ve siber suç işlendi. Resmi rakamlara artık siber suçların ve dolandırıcılıkların dahil edilmesinden sonra  Britanya’daki suç seviyeleri ilk kez iki kattan fazla artış gösterdi. Ulusal İstatistik Kurumu (Office for National Statistics – ONS) tarafından sağlanan ilk verilere göre bir yıl içinde yedi milyondan fazla yeni saldırı gerçekleşti. ONS, ön araştırmaların işaret ettiğine göre 5.1 milyon dolandırıcılık olayı olduğunu söyledi. Mayıs ve Ağustos ayları arasında İngiltere ve Galler’de 3.8 milyon kişi dolandırıcılık kurbanı oldu. Ayrıca yaşanan 2.5 milyon siber suç olayının ‘Bilgisayarı kötüye kullanma yasası’ altında düşmeye geçtiği tahmin ediliyor.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE MERKEZ BANKASI HACKER İSTİHDAM EDECEK

Diğer suçlar azalıyor

İngiltere ve Galler’deki suç araştırmalarındaki dolandırıcılık ve siber suçları içermeyen veriler, saldırıların geçen yıldan bu yana yüzde 8 düştüğünü gösterdi. 6.5 milyon olduğu tahmin edilen saldırıların iki yıllık karşılaştırmalı oranları ise araştırmanın başladığı 1981’den beri en düşük seviyesine geldi. Farklı polis rakamlarına göre kayıtlı siber suç olayları çok daha düşük. ONS de bunun rakamların farklı yollarla hesaplanması nedeniyle olduğunu söylüyor.

İLGİLİ HABER >> LONDRA BELEDİYEDENSİNDEN KOBİLERE SİBER GÜVENLİK DESTEĞİ

ONS açıklamasında, “CSEW’in kapsamı içindeki olayların profili, bütün kayıp ve zararları kapsıyor. Kurbanlara çok az zarar veren veya hiç zarar vermeyen sadece rahatsızlık oluşturan olayların çıkarılması durumunda kaydedilen oranların daha düşük olması muhtemel” denildi.  Kaydedilen polis verileri, suç oranlarının ise ise yüzde 5 artarak, suç sayısının 4.3 milyon olaya yükseldiğini gösterdi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu