disinformation

Twitter’dan seçim dezenformasyonuna karşı ‘palavra öncesi’ uyarısı

Twitter, postayla oy verme işlemi ve seçim sonuçlarıyla ilgili dezenformasyonu önlemek adına kullanıcıların yayın akışlarının en üstüne özel mesajlar yerleştirecek. Sosyal medya devi, pazartesi günü yaptığı açıklamada, söz konusu mesajları dezenformasyona karşı yürüttüğü mücadele kapsamında yayınlayacağını belirtti. Mesajlara ‘pre-bunk’ (palavra öncesi) adını veren şirket, seçimlere kadar bu mesajları yayınlamaya devam edecek.

Twitter’da yer alacak mesajlardan biri şu şekilde: “Seçim uzmanları, postayla oy pusulalarındaki artışla dahi postayla oy kullanmanın güvenli olduğunu doğruluyor” Mesajda ‘daha fazla’ ibaresine tıklanınca kullanıcıları şu ifade bekliyor: “Yine de mektupla oy kullanmanın 2020 ABD seçimleri öncesinde seçim yolsuzluğuna yol açtığına dair doğrulanmamış iddialarla karşılaşabilirsiniz.” 

 

KOMPLO TEORİLERİNE KARŞI ETKİLİ MESAJLAR

İlerleyen günlerde karşılaşılacak diğer bir mesajda seçim sonuçlarının zamanlaması hakkındaki dezenformasyonu ele alması planlanıyor. Şirket, her iki mesajın da ABD’deki tüm kullanıcılara ulaştırılacağını söyledi. Bu mesajların insanları yanlış bilgilerle karşılaşabilecekleri konusunda uyaracağını açıklayan Twitter, aynı zamanda onlara konuyla ilgili güvenilir, gerçek bilgiler sağlayacaklarını ifade etti. 

Bazı araştırmalara göre bu tür iletiler kullanıcıları komplo teorilerine karşı koruyan etkili ‘karşı mesajlar’ olabilmekte. 

Yetkililer oyları saymaya hazırlanırken başlarken Twitter, Facebook, Google ve diğer teknoloji şirketleri, hizmetlerini yanlış bilgi, seçim müdahalesi ve hatta sivil ayaklanmada beklenen bir artışa hazırlamak adına son dakika rötuşları yapmaya çalışıyor.

Dünyayı sarsan Twitter krizinin ardından 17 yaşındaki hacker çıktı

HABERLERİ FACT-CHECK İLE DOĞRULAMA İMKANI

Teknoloji şirketlerinin son dönemde yaptığı diğer değişiklikler arasında, oylama hakkında yanlış bilgilerle ilgili fact-check adı verilen doğrulama etiketleri ve oylar sayılırken siyasi reklam yayınlamama yer alıyor.

Başkan Donald Trump, postayla oy kullanmanın seçim yolsuzluğunda bir artışa yol açabileceğini iddia ediyor. Birçok araştırma, posta yoluyla veya başka bir şekilde yapılmasından bağımsız olarak Amerikan seçimlerinde seçim yolsuzluğu olduğu fikrini çürütmüş durumda. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu