Uncategorized

Dünyayı sarsan Twitter krizinin ardından 17 yaşındaki hacker çıktı

Twitter’da aralarında Elon Musk, Apple, Barack Obama, Uber, Bill Gates ve Kanye West’in de bulunduğu çok sayıda hesabın ele geçirilmesinin ardından yapılan soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

ABD Adalet Bakanlığı saldırıyı planladığı gerekçesiyle 17 yaşında, Chaewon takma adını kullanan Mason Sheppard isimli İngiliz vatandaşını tutukladı. Sheppard ile birlikte saldırıya katılan 19 ve 22 yaşlarında iki kişinin daha tutuklandığı açıklandı. Zanlılar internet ortamında suç işlemek, para aklamaya teşebbüs ve korumalı bir bilgisayara erişim suçlarından yargılanacak.

Olayın ardından konuyla ilgili açıklama yapan Twitter,  “Bazı kişilerin sosyal yollarla koordineli biçimde Twitter’ın iç sistemlerine erişimi olan çalışanlarımızı hedef aldığına inanıyoruz. Bu yolla aralarında teyitli hesapların da bulunduğu hesaplardan Tweet atıldığını biliyoruz. Başka ne tür kötü niyetli eylemlerde bulunmuş olabileceklerini incelemeye aldık” demişti.

Saldırının fark edilmesinden hemen sonra etkilenen hesapların kilitlendiği ve paylaşımların silindiğini belirten Twitter, tedbir amaçlı olarak çok sayıda teyitli hesaptan paylaşım yapılmasını da geçici bir süreliğine engellediklerini ifade etmişti.

Palo Alto’dan 250 saatlik ücretsiz siber güvenlik eğitimi

Ünlülerin hesaplarını ele geçiren saldırganlar, takipçilerine Bitcoin cüzdan adresi vererek, bu cüzdana yatırdıkları Bitcoin’in iki katı kadarını yatıran hesaplara geri ödeeceğini vaad etmişti. Saldırganların 100 bin dolar değerinde Bitcoin topladıkları tahmin ediliyor.

Saldırganların önce bir Twitter çalışanının hesabını hacklediği ardından başka hesaplara erişimi sağlayan yazılımsal gereçlere erişildiği Twitter tarafından tespit edilmişti

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu