disinformation

Google’dan ‘otomatik tamamlama’ özelliğine seçim ayarı

Google yöneticileri ABD başkanlık seçimleri öncesinde aldıkları yeni tedbirleri duyurdu. 

Google, ABD başkanlık seçim arifesinde “Google aramalar” kısmının kalitesini artıracak bir dizi yeni girişim başlattı. En büyük değişiklik ise Google’ın otomatik tamamlama özelliğine geliyor. 

 

 

OTOMATİK TAMAMLAMA ÖZELLİĞİNE YENİ DÜZENLEME 

Google, bir siyasi partinin veya adayın desteklenmesi ya da karşı propaganda yapılmasının önüne geçmek, seçim sürecinde ve oylamada oluşabilecek uygunsuz içeriklerin önlenmesi amacıyla otomatik tamamlamanın kaldırılacağını duyurdu. 

“Oy vermek için telefonunuzu kullanabilirsiniz” ya da “Oy vermek için telefonunuzu kullanamazsınız” gibi öngörülerin Google otomatik aramalar kısmından kaldırılacağı anlamına geliyor. 

Google, ‘Kariyer Sertifikalarını’ iş başvurusunda 4 yıllık diploma ile eşdeğer sayacak

RİSKLER MİNİMUMA İNDİRİLECEK 

Google bu uygulamanın sadece otomatik tamamlama üzerinde gerçekleşeceğinin altını çiziyor. Kullanıcılar seçimler veya adaylar hakkında bilgi edinmek için araştırma yapabilecek ancak Google, kullanıcılara herhangi bir otomatik tamamlama seçeneği sunmayacak.  

Google’dan David Graff, bu uygulamanın yeni bir şey veya filozofik bir yaklaşım olmadığını bunun yalnızca mevcut şirket politikalarının genişletilmesi olarak düşünüldüğünü söyledi. Ayrıca David Graff “Yaklaşan seçimin ne kadar zor geçeceğinin farkındayız. Çünkü insanların kafasında seçim süreciyle alakalı birçok soru işareti var. Tabii bu düşüncelerin arkasında Covid-19 var. Bunun nasıl bir rol oynayacağını kestirmek zor” dedi. 

Graff, Google’ın bu süreçte oluşabilecek riskleri en aza indirgemeye çalıştığını ve seçim sürecini etkileyecek usulsüz içerikleri engellemenin “korumacı” bir yaklaşım olarak tanımladığını belirtti. 

Google’ın vurguladığı diğer değişiklikler ise analistlerden oluşan ve tehdit içeren bilgileri izleyen bir haber alma masasının oluşturulması, son dakika haberlerinin hızlıca tespit edilebilmesi, Wikipedia’daki vandalizmin arama sonuçları yanında görünen Bilgi Grafiği panellerinde yer almasını engellemek için tasarlanacak yeni programlar ve Google Görseller’in doğruluk kontrollerinin geliştirilmesi yer alıyor. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu