disinformation

Facebook’tan dezenformasyonla mücadelede geri adım: Haber akışında ‘ana akım’ önceliğine son verildi 

Facebook’un ‘ana akım’ önceliğine son vererek ‘partizan’ sitelerden haber almaya devam edeceği bildirildi.

Sosyal medya platformu, ABD başkanlık seçimlerini etkilemeye yönelik yanlış bilgi ve dezenformasyon akışını durdurmak adına seçimlerin ardından ‘aşırı partizan kaynaklar’dan gelen haber akışlarını kaldıran ve ana akım haber kaynaklarına ağırlık veren bir değişikliğe imza atmıştı. New York Times’ın haberine göre Facebook haber akışında yaptığı bu değişikliği kaldırdı ve eski usule döndü. 

SEÇİM BİTTİ DEZENFORMASYONLA MÜCADELE DE BİTTİ

Sosyal medya devi, söz konusu değişikliği, seçimlerden hemen sonra dezenformasyonla mücadele kapsamında hayata geçirmişti. Değişiklik, CNN, NPR ve The New York Times gibi ana akım medya kuruluşlarının haberlerinin Facebook trafiğindeki görünürlüğünü artırırken Breitbart ve Occupy Democrats gibi partizan sitelerin haberlerinin görünürlüğünü azaltmıştı. Seçimden sonra, bazı Facebook çalışanlarının bir şirket toplantısında bu değişiklikle birlikte ortaya çıkan “daha hoş haber akışının” devam edip edemeyeceğini sorduğu biliniyor. Çalışanlara verilen cevap ise ‘bu değişikliğin hiçbir şekilde kalıcı’ olarak düşünülmediği yönündeydi. 

Facebook dezenformasyona savaş açtı: Fransız ve Rus ordusuyla bağlantılı hesaplar kapatıldı

Facebook sözcüsü Joe Osborne, “Bu, seçimle ilgili asılsız iddiaların yayılmasını sınırlamaya yönelik yaptığımız geçici bir değişiklikti” açıklamasını yaptı. Bazı Facebook çalışanları ise geçtiğimiz ay The Times’a yaptığı açıklamada Facebook’un siyasi dezenformasyon ve nefret söylemiyle mücadele kapsamında aldığı diğer önlemlerin Facebook’un kullanıcı sayısına zarar verdiği gerekçesiyle bazı yöneticiler tarafından veto edildiğini belirtmişlerdi. 

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu