disinformation

Dezenformasyon Georgia’da şiddete dönüşebilir

ABD’de kasım ayında yapılan başkanlık seçimi ülke genelinde tartışmalara yol açtı. Yenilgiyi kabul edemeyen Cumhuriyetçiler Demokratları hile yapmakla suçlarken yeterli çoğunluğa ulaşılamadığı için 5 Ocak’ta ikinci tur seçimlerin yapılacağı Georgia eyaletinde tansiyon biraz daha yükseldi.

Söz konusu eyalette seçimlerde görev yapan çalışanlara, gönüllülere ve yetkililere yönelik tehditler devam ediyor. Belirli kanallardan yapılan dezenformasyon kampanyalarının sonucu yaşanan bu tehdit olayları kamuoyunda endişeye yol açtı. Aktivistler söz konusu tehditlerin gerçek dünyada şiddete dönüşebileceğinden endişe ediyor. 

SEÇİM GÖREVLİLERİ TEHDİT EDİLİYOR

Georgia’da seçimlere katılımı artırmak adına faaliyet gösteren, Stacey Abrams’ın başkanlık ettiği Fair Fight Action adlı grup, Başkan Donald Trump ve destekçilerinin sosyal medyada oy sayımına ilişkin olarak dile getirdiği komplo teorileri ile yapılan dezenformasyon arasında büyük parallelik olduğunu dile getiriyor. Fair Fight Action CEO’su Lauren Groh-Wargo, bir basın açıklamasında seçim sonrası dezenformasyon artışının ve Georgia seçmenlerinin bu dezenformasyona gösterdiği itibarın “inanılmaz derecede yüksek” olduğunu söyledi. Fair Fight’ın araştırmasına göre her hafta milyonlarca Georgia’lı bu komplolara maruz kalıyor ve bu kamu görevlilerinden, kampanya personeline ve seçim çalışanlarına kadar birçok kesime yönelik tehditlerin artışına katkıda bulunuyor. 

Dezenformasyonun ana karargahı: Facebook grupları

CUMHURİYETÇİLER DE TEHDİTLERDEN NASİBİNİ ALIYOR

Tehdit edilenlerden biri de Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger. Kendisi de Cumhuriyetçi olan Raffensperger, başkanlık seçimlerinin sonuçlarını protesto eden Trump destekçisi grupların saldırısına maruz kalmış, eşine de tehdit mesajları gönderilmişti. Raffensperger’e gönderilen tehdit mesajlarında “oyların tekrar sayımını berbat etmezsen iyi edersin, hayatın buna bağlı.” yazıyordu. 

Georgia Eyaleti bakan yardımcısı Jordan Fuchs ABC News’e, Fulton İlçesi seçim bölgesinde çok sayıda bomba tehdidi aldıklarını ve işin artık kontrolden çıkmaya başladığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Fikrinizi ifade etmek başka bir şey, oy verme cihazları ve çalışanlar hakkında uydurma haberler vermek başka bir şey. Liderler seçim yetkililerine yönelik tehditlerin yanlış olduğunu söylemediği müddetçe bu hatalar tekrar eder.”

Bir başka örnek de Atlanta’dan. Kasım ayında, Atlanta’da oyları sayma işinde çalışan bir görevli, ev adresinin internette yayınlanmasının ardından saklanmak zorunda kalmıştı. Görevli, hakkında yayınlanan sahte bir videoda cumhuriyetçilerin oylarını saymamakla suçlanmıştı.

AŞIRI SAĞCILAR SIRADAN SEÇMENLERİ HEDEF ALIYOR

Yine 4 Aralık’ta, Georgia seçim yetkilisi Cumhuriyetçi Gabriel Sterling, oy makineleri tedarikçisi şirket Dominion Voting Systems için çalışan 20 yaşındaki bir kişinin ölümle tehdit edildiğini duyurmuştu. Fair Fight araştırmacıları, bu yaşananların buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu söylüyor. Grubun araştırmacıları, Georgia seçimleriyle ilgili dezenformasyonun bu denli yüksek olmasının bir nedeninin daha önce birbirleriyle hiçbir ilgisi olmayan çeşitli grupların hem çevrimiçi hem de kişisel olarak bir araya gelmesi olduğunu söylüyor. Grup, seçim yolsuzluğu komplolarına inanan kişilerin mitinglere gittiğini ve buralarda aşırı sağcılarla buluşarak radikalleşmeye itildiklerini düşünüyor. 

FACEBOOK VE TWITTER’I KULLANIYORLAR

Kar amacı gütmeyen Avaaz adlı topluluğun 4 Aralık tarihli raporu Facebook’un Georgia ile ilgili dezenformasyon içeren paylaşımların yüzde 60’ında doğrulama etiketi yayınlamadığını gösteriyor. Kar amacı gütmeyen diğer kuruluşlar Kadınlara Karşı Çevrimiçi Şiddeti Durdurun ve Domino Projesi de Twitter’da Georgia’da siyah seçmenlerin dezenformasyonla hedef alındığına dair kanıtlar buldu. Gruplar, 30 günlük bir süre boyunca 150 bin tweet’i analiz etti ve #Blexit (Demokratik partiden siyahi çıkış) ve #walkaway dahil olmak üzere belirli hashtag’lerin kullanılması suretiyle Afro Amerikalı seçmenleri haklarından mahrum bırakmaya yönelik koordineli çabaların kanıtlarını buldu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu