disinformation

Davos’tan küresel tehdit uyarısı: Dezenformasyon en büyük risk!

Davos'tan küresel tehdit uyarısı: Dezenformasyon en büyük risk!Dünya Ekonomik Forumu, dezenformasyon ve yanlış bilgi kaynaklı sorunların en büyük küresel risk olduğunu bildirdi.

İsviçre’in Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Küresel Riskler Algı Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre dünyayı tehdit eden en önemli küresel riskler arasında yapay zeka destekli yanlış bilgi ve dezenformasyon, kalıcı geçim maliyeti krizi ve toplumsal kutuplaşma yer alıyor.

 

Deep fake kullanan Rus dezenformasyon grubu, Putin muhaliflerini hedef alıyor

 

Forumdan yapılan açıklamada İcra Direktörü Saadia Zahidi’nin görüşleri aktarıldı. Zahidi şu değerlendirmelerde bulundu:

“Küresel bir düzenin istikrarsızlığı, kutuplaştırıcı söylemler ve güvensizlikten kaynaklanıyor. İklim değişikliğinin kötüleşen etkileri ve ekonomik belirsizlik, yanlış bilgi ve dezenformasyon da buna dahil. Dünya liderleri, kısa vadeli krizlere çözüm bulmanın yanı sıra daha dirençli, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek için temel atmaları gerekiyor.”

DEZENFORMASYON VE ÇATIŞMA KÜLTÜRÜNÜN YÜKSELİŞİ 

Rapora göre önümüzdeki iki yıl içinde büyük ekonomiler, yanlış bilginin ve dezenformasyon kaynaklı toplumsal huzursuzlukla mücadele etmek zorunda kalacak. Başka bir endişe ise devletler arası silahlı çatışmaların artması.

Araştımada ayrıca devam eden bazı çatışmaların yanı sıra temel jeopolitik gerilimler ve zayıflayan toplumsal direncin çatışma havasının tüm dünyaya yayılmasına neden olduğu vurgulandıç

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu