disinformation

Rusya kaynaklı dezenformasyon aktörlerinin Avrupa’da güven ortamını sarsmayı hedeflediği ortaya çıktı

Rusya kaynaklı dezenformasyon aktörleri Avrupa'da güven ortamını sarsmayı hedefliyorRusya kaynaklı bir dezenformasyon kampanyasında, İsveç ve Avrupa’da güvensizlik yaratmayı hedeflendi. Kampanyada yalan haberleri çevrimiçi yaymak için manipüle edilmiş görüntüler ve uydurulmuş internet kişilikleri kullanıldı.

Tehdit istihbarat şirketi Recorded Future, İsveç’in ulusal yasama organı olan Riksdag’ın web sitesinde ortaya çıkmış gibi duran, üzerinde photoshop ile oynanmış bir ekran görüntüsünü içeren girişimin arkasında “büyük olasılıkla” Secondary Infektion olarak bilinen propaganda çalışmalarının olduğunu bildirdi.

Secondary Infektion, en az iki yıl öncesine dayanan bir operasyon. Araştırmacılar, şüpheli Rus operasyonunu sahte belgeler oluşturmakla, sosyal medya aracılığıyla toplumda öfke oluşturmakla ve Ukrayna gibi ülkelerde NATO çevresinde olumsuz duygular yaratmakla suçluyorlar.

Araştırmacılar, yabancı hükümetleri istikrarsızlaştırmaya yönelik çabalar için dijital araçları kullanan bir siyasi savaş örneği olarak Secondary Infection’a işaret ediyor.

İSVEÇ NATO’YA KATILACAK İDDİASI İLE TEPKİ OLUŞTURMAYA ÇALIŞTILAR

Son olayda, Recorded Future araştırmacıları, popüler bir İsveç forumu olan Flashback’te “İsveç-Ukrayna NATO üyeliği” hakkında bir makale yayınlayan bir hesap tespit ettiler.” Kullanıcı, İsveç’in yakında 1949’te Sovyetler Birliği’ne karşı Batı siperi olarak kurulan ittifaka katılacağını öne sürdü ve şunları kaydetti: “Zira saldırgan komşumuz Rusya’nın tehditlerine tek başına dayanabilecek hiçbir ülke yok.”

Aynı kullanıcı, İsveç’in Liberal Halk Partisi Liberalna’lı milletvekili Fredrik Malm’ın, İsveç’in Ukrayna ile birlikte NATO’ya katılması gerektiğini savunarak, “İsveç’in NATO’nun müşterek savunmasından yararlanabilmesi için” sunduğu teklife dair bir ekran görüntüsüne işaret etti. 

Online dezenformasyon ülkeler arası güç mücadelesinin bir parçası haline geldi

 

Recorded Future araştırmacıları, ekran görüntüsünün sahte olduğunun neredeyse yüzde yüz olduğunu kaydetti. Liberalna, İsveç NATO üyeliğini savunuyor, ancak ekran görüntüsünde resmi hükümet belgelerinde rastlanması muhtemel olmayan birtakım dilbilgisi hataları bulunuyor. 

MAKİNE ÇEVİRİSİ KULLANAN EKİP YAKAYI ELE VERDİ

Öte yandan, Malm’ın teklifinde dikkati çeken bir başka şey de yapay zeka çevirisi olduğu belli olan “son derece zayıf İsveççe” den oluşuyor olması. 

Araştırmacılar, uydurulmuş haberin çevrimiçi ortamda dikkat çekici bir ilgi yaratmadığını belirtti. Secondary Infektion’ın girişimleri, Moskova’nın siyasi hedefleri ve Rusya’nın daha önceki eylemleri ile tutarlılık oluşturuyor.

Secondary Infektion, daha önce Müslüman toplulukları Kovid-19’u yaymakla suçlayarak koronavirüs temalı dezenformasyonu güçlendirerek ABD’deki aşırı sağcı siyasi toplulukları etkilemeye çalışmıştı. Bu çaba, sosyal medya trollerinin uğrak yeri olan 4chan aracılığıyla ilgi çekmeye çalışmak için kişisel yayın yapan siteleri kullandı, ancak geniş çaplı bir ilgi toplayamadı.

Hayalet Yazar olarak bilinen Rus kaynaklı başka bir şüpheli, 2020’de Letonya’da bulunan Kanadalı askerlerin Doğu Avrupa üzerinden Kovid-19 salgınının nedeni olduğuna dair yalan önermelerde bulunan sahte siyasi belgeler yayımladı. FireEye araştırmacıları, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e dayandırılan yalan haberin bazı haber sitelerinde yayımlanmak için yeterli olduğunu söyledi.

Recorded Future, “Bu aktörlerin, bir bilgi savaşı kampanyasının düşük maliyetli, potansiyel olarak yüksek getirili bir çaba olduğu inancıyla hedef kitleleri başarılı bir şekilde aldatma umuduyla yanlış haberlere ve dezenformasyona devam edeceğine inanıyoruz.” diyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu