İngiltere

İngiltere ülkedeki tüm cihazları zafiyetlere karşı tarayacak

İngiltere ülkedeki tüm cihazları zafiyetlere karşı tarayacakBirleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NSCS), ülkedeki internete açık tüm cihazları zafiyetlere karşı tarayacak.

Siber saldırılara karşı kullanıcılara yardım etmek ve güvenlik tutumlarını artırmak için yapılacak olan bu tarama görevi giderek karmaşıklaşacak.

YÜKSEK ETKİYE SAHİP ZAFİYETLER TARANACAK

NSCS’den yapılan açıklamada, “Ülkede bulunan ve internete bağlanabilen tüm cihazların zafiyetlere yönelik taranacağı” belirtildi.

Söz konusu taramaların amacını kamuoyuyla paylaşan NSCS, İngiltere’nin siber saldırılara karşı durumunu değerlendirmek, bağlı cihaz ve sistemlerin zafiyetlerini görmek olarak tanımladı. 

Açıklamada “Yapılacak faaliyetler, yaygın ve özellikle yüksek etkisi olan zafiyetleri ve Birleşik Krallık’ta var olan, internete erişimi bulunan tüm sistemleri kapsayacak.” ifadeleri kullanıldı.

NSCS, “Taramalar ‘scanner.scanning.service.nscs.gov.uk’ ve iki IP adresiyle bulut bazlı ortamdaki araçlar yardımıyla gerçekleştirilecek.” dedi. Kurumun açıklamasında ayrıca “Birleşik krallık interneti taranmadan önce herhangi bir sorunu tespit etmek için tüm zafiyet incelemelerinin kendi ortamında test edildiği” bilgisine de yer verildi.

Fidye yazılım çetesi İngiltere’nin su şebekesine nasıl sızdı?

NSCS direktörü Ian Levy ise, “Kötü amaçlar için güvenlik zafiyetleri bulmaya çalışmıyoruz. Basit aramalarla başlayacağız fakat taramaların karmaşıklığını yavaşça artıracağız. Ne yaptığımızı ve niye yaptığımızı da açıklayacağız.” diye konuştu.

HASSAS VERİLER YANLIŞLIKLA TOPLANIRSA KALDIRILACAK

Yapılacak olan taramalardan toplanacak veriler, hizmet ve sunuculara bağlanırken gönderilen ve alınan verileri içerecek.

İstekler, taranacak sistemlerin güvenlik zafiyetinden etkilenip etkilenmediğini belirlemek için gereken minimum miktarda veriyi toplamak üzere tasarlanacak. 

İşlemler sonucunda hassas veya kişisel veriler yanlışlıkla toplanırsa da bu verilerin kaldırılacağı taahhüt edilecek.

Kişiler, hariç tutulmasını istedikleri IP adreslerinin bir listesini e-posta yoluyla NSCS’ye göndererek sunucularının hükûmet tarafından taranmasını devre dışı bırakabilecek.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu