Teknoloji

Dijital çağın tehlikeli oyuncağı: Flipper Zero

Dijital çağın tehlikeli oyuncağı: Flipper ZeroKötü amaçlarla kullanıldığında birçok potansiyel tehdit barındıran Flipper Zero cihazının sahibi Flipper Devices şirketi, bu yıl 80 milyon dolar değerinde cihaz satmayı planlıyor.

Kredi kartı kopyalamaktan, telefon parolası kırmaya kadar pek çok özelliği bulunan Flipper Zero cihazının, başta ABD olmak üzere birçok ülkede satışı yasaklandı.

FLIPPER ZERO CİHAZI NEDİR?

Flipper Zero, güvenlik araştırmacıları için tasarlanmış çok amaçlı bir cihaz olarak biliniyor. Elektronik hackleme, pentest, radyo frekans analizi, çevresel kontrol, veri protokol analizi ve daha birçok özelliği içinde barındırıyor.

Flipper Zero, aynı zamanda kullanıcılara çeşitli yetenekler sunan bir hackleme cihazı. Özellikleri arasında radyo frekans sinyallerini tespit edebilme, kablosuz iletişimi analiz edebilme, IR (kızılötesi) cihazları kontrol edebilme, uzaktan kumandaları kopyalayabilme, NFC etkileşimi gerçekleştirebilme, dokunmatik ekranlı cihazları kontrol edebilme ve daha fazlası bulunuyor.

Bununla birlikte Flipper Zero, kullanıcıların kendi programlarını ve uygulamalarını oluşturabilecekleri bir platform sağlıyor. Cihaz, Python programlama diliyle uyumlu olmakla birlikte kullanıcılar tarafından programlanabilir özelliklere sahip. 

Fidye yazılım saldırısına uğrayan kahve makinesi, evet, doğru okudunuz! 

Bu sayede kullanıcılar, cihazı kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirebiliyor ve yeni işlevler ekleyebiliyor.

FLIPPER ZERO NEDEN TEHLİKELİ?

Flipper Devices şirketinin, “Dünyanın çoğunluğunun gerçekte ne kadar güvensiz olduğunu ortaya koyan eğlenceli bir deney cihazı” olarak söz ettiği Flipper Zero’yu tehlikeli kılan şey ise siber saldırganlar.

Kötü niyetli amaçlarla kullanıldığında, Flipper Zero gibi bir cihaz, siber saldırılar, veri hırsızlığı veya kişisel gizlilik ihlalleri gibi potansiyel tehlikelerin bir parçası hâline gelebiliyor.

Kredi kartı, toplu ulaşım kartı gibi çeşiti kartları kopyalama, araç kapısı açma, ekran açıp kapatma, telefon parolası kırma gibi özellikleri bulunan bu cihaz, teknoloji çağının tehlikeli oyuncağı olarak görülüyor.

ŞİRKETİN HEDEFİ 2023’TE 80 MİLYON DOLARLIK ÜRÜN SATMAK

2020 yılında Rusya’da kurulan Flipper Devices şirketi savaş hâli nedeniyle merkezini Rusya’dan taşımıştı. 

Dünyanın çeşitli ülkelerinde ofisler açan şirketin, şu ana dek Kickstarter’da 5 milyon dolarlık ön siparişi bulunuyor. Flipper Zero cihazı bu yıl 80 milyon dolar değerinde ürün satma yolunda ilerliyor. 

Türkiye dâhil birçok ülkede yasaklanan veya önlem alınan cihazın çeşitli platformlarda satışı bulunuyor.

Siber saldırganların cihazı suç amaçlı kullanmaya başlamasıyla ABD, ülkeye getirilen Flipper Zero cihazlarına gümrükte el koymuştu. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu