ABDUluslararası İlişkiler

Trump’dan devrim gibi karar: Her bakanlık kendi siber güvenliğinden sorumlu olacak

Donald Trump’ın ilk bütçe teklifine göre, federal hükümet ve ABD kritik altyapılarını korumak için siber güvenliğe 1.5 milyar dolar yatırım yapılacak. Pastadaki büyük pay sahibiyse kamu güvenliğinden sorumlu Anayurt Güvenliği Bakanlığı

Önce Amerika: Amerika’yı Yeniden Harika Yapmak için Bütçe Taslağı’ (America First: A Budget Blueprint to Make America Great Again) sloganıyla ilan edilen bütçe planlaması, Anayurt Güvenliği Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarıyla özel sektör arasında daha çok istihbarat paylaşımını amaçlıyor. Bundan sonra her bakanlığın kendi siber güvenliği açısından hesap verebilir olacağını ifade eden danışman Tom Bossert’e göre birimler-üstü bir stratejik açılımla var olan güvenlik sistemlerinin artırılması ve birimler arası bilgi teknolojileri idaresinin ele alınıp siber saldırılara karşılık verebilecek duruma gelinmesi beklenecek.

İlgili haber >> İkinci Stuxnet’in hedefi K. Kore füze sistemi mi?

Obama’nın görevlendirdiği ABD Savunma Bilim Kurulu’nun yayımladığı analiz çokça tartışılmıştı. Soruşturmanın kilit konusu olan Kuzey Kore ve ABD elektrik santrallerine yaptığı siber saldırılar, yeni bütçe planlaması içerisinde de yer alıyor: Trump yönetimi, ekonominin bel kemiğini oluşturan kritik altyapıların korunması için sıkı tedbirler alınacağının garantisini veriyor.

İlgili haber >> ABD’de kamu ağlarını EINSTEIN monitor edecek

Çok sayıda güvenlik açığıyla gündeme gelen ABD yönetimine karşı yapılan siber saldırılarda 2015’teki kamu personeli kimliklerinin ifşa edilmesi başı çekiyor. Okların Çin’i gösterdiği bu saldırının ardından, ‘failin saptandığı’ başka bir olay gelişti: Demokrat Parti sızıntısı! Parti içi mailleri ve dolayısıyla seçim kampanyasını hedef alan saldırıya dair istihbarat biriminin yayımladığı rapor kesin olarak Kremlin’i sorumlu tuttuğu halde Rusya’nın suçlanmasına ‘siyasi cadı avı’ diyerek tepki gösteren Trump, nihayetinde dış müdahaleyi kabul ederek Çin’i sorumlu tuttuğunu belli etmişti.

ABD’nin siber tehditlere karşı başarısız kaldığını başkanlık kampanyası süresince her fırsatta dile getiren Trump, ülkesinin ulusal savunma kabiliyetlerini artıracağının sözünü verip, kendi tabiriyle ‘ABD’yi diğer ülkelerin oyuncağı olmaktan’ kurtaracağını ifade ediyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu