Siber Ajanda

Ulusal siber güvenlik tüm boyutlarıyla e-Safe konferansında

Türkiye’nin gündeminde hızla dhaa geniş yer almaya başlayan siber güvenlik konusunda düzenlenen konferanslara bir yenisi daha eklendi. ‘Yerel sorunlara odaklanma’ iddiasıyla yola çıkan e-Safe konferansı 30 Mart Perşembe günü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Ankara’daki merkezinde düzenlenecek.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, e-Safe kurucusu Musa Savaş ve Avnet Türkiye Genel Müdürü Alper Tarım’ın konuşmacılar arasında yer aldığı bir günlük etkinliğin tek yabancı konuğu Enigmasec Genel Müdürü Igor Lukic. Lukic geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen Locard Siber Güvenlik konferansının da konuşmacıları arasında yer alıyordu.

Etkinliğe yabancı teknoloji firmalarının temsilcilerinin yoğun katılımı dikkat çekiyor. Trend Micro’dan Evren Bilgiç, Forcepoint’ten İlker Metin, Vmware’den Murat Altun, Cisco’dan Fuat Kılıç, Hewlett Packard Enterprise’dan Kaan Kayan sunum yapacak bazı isimler.

Siber güvenlik camiasının tanınan ismi İbrahim Baliç de Siber savaşlar ve Siber İsithbarat sunumuyla programda konuşacak. Geçtiğimiz günlerde Cezeri Siber Güvenlik Konferansında modemler üzerinden lokasyon tanımlamasıyla ilgili etkili bir sunum yapan abdSec’den Kenan Abdullahoğlu bu kez Nesnelerin Interneti ve Güvenlik başlıklı sunumla dinleyicilerin karşısına çıkacak. Her konuşmacıya 20 dakika ayrılan e-Safe konferansında Bilişim Hukukundan, Adli Bilişime, Network Mimarisinden, Siber İstihbarata ve Kuantum sonrası Kriptografiye kadar birçok konunun masaya yatırılması planlanıyor.

Konferansın organizatörü Musa Savaş ‘ülkemizdeki karar alıcıların göz ardı edemediği bir gerçek’ olarak tanımladığı siber güvenliği e-Safe ile yeni bir boyuta taşıdıklarını söyledi. Savaş “Yeni boyut ülkenin tüm satıhları ile teknoloji temelli güvenliğidir. Yani ülkenin her şeyi ile güvenliğinin teknoloji temelli bakış açısıyla güvence altına alınması diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 [wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu