İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail siber askerlerine Pokemon temalı eğitim

İsrail Savunma Kuvvetlerine mensup bir grup, Pokemon temalı eğitim ile “hepsini yakalamaya” çalıştı. Bir hafta süren eğitim alıştırması geçtigimiz sene dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcı tarafından oynanan Pokemon Go’dan esinlenerek geliştirildi.

Altı takıma bölünen askerler, Pikachu’nun elektrik pokemonu olduğu gibi farklı tip pokemonları temsil ediyor. Takımlar rakiplerinin sistemlerini işaretleyerek tüm pokemonları yakalamaya çalışıyor. Tüm Pokemonları yakalayan takım kazanan olarak ilan ediliyor.

Bunun yanı sıra takımlar bu görevi gerçekleştirirken “Roket Takımı” tarafından yapılan başka bir kaynaktan gelen siber saldırıları da savuşturmak durumunda. Roket takımı, tıpkı çizgi dizideki gibi askerlerin pokemonlarını ele geçirmeye çalışıyor.

İlgili haber >> İsrail siber ordusunu Harry Potter ile eğitiyor

Siber askerlerin eğitiminden sorumlu olan yüzbaşı Roi, alıştırmanın amacının büyük çaplı bir siber saldırı karşısında kalındığındaki senaryoyu canlandırmak olduğunu belirtti. Eğitim süresince yapılan saldırıların dünya çapında daha önce meydana gelmiş gerçek olaylardan esinlenildiğini söyleyen Roi, eğitim süresince askerlerin ağlarını yapılan saldırıya karşı koruması, tehdidi ortadan kaldırması, nasıl saldırıya uğradığını anlaması ve ağı yeniden normale döndürmesi gerektiğini ekledi.

Yüzbaşı Roi, aynı gerçek hayatta olduğu gibi her şey bir anda değişebildiğini, siber saldırganların bir koda erişim sağladıkları anda onu değiştirebildiklerini bu sebeple savunma yapan kişilerin uyguladıkları teknikleri bu şartlara göre uyarlaması gerektiğini belirtti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu