ABDUluslararası İlişkiler

ABD’de kamu ağlarını EINSTEIN monitor edecek

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), geçtiğimiz hafta yaptığı yazılı açıklamada bakanlık bünyesinde devam eden siber güvenlik risk yönetimi ve müdahale hizmetini bundan sonra federal sivil yürütme organı ağlarının %93’üne sağlayacağını ilan etti.

DHS Genel Sekreteri Jeh Johnson, siber tehdit odaklı savunma sistemi EINSTEIN 3 Accelerated (E3A)’ın Adalet, Çalışma ve Enerji Bakanlıkları gibi 45 federal birimin yanı sıra bütün sivil kabine düzeyindeki bakanlıkları kapsayacağını ifade etti.

Ülkede büyük yankı uyandıran Personel Yönetim Ofisi (OPM) hack skandalından sonra Kongre, EINSTEIN’ın dağıtımına hız verme çağrısı yapmış ve Mayıs 2015’te %28 olan iş gücü oranı Kasım 2016’da %88’e sıçrama yapmıştı.

İlgili haber >> ABD şokta 21 milyon kişiyi etkileyen siber saldırı

Johnson, E3A’nın şu ana kadar ağ içinde gizli 1 milyondan fazla potansiyel siber tehdidi saptayıp engellediğini ve zararlı trafiği tanımlayıp dış aktörlerin sızmasını engellediğini açıkladı. Kalan az sayıdaki departmanla da en kısa zamanda E3A odaklı iş birliği yürütüleceğini ekledi.

İç Güvenlik Bakanlığı, Siber Güvenlik ve İletişim Birimi’nin geliştirdiği EINSTEIN 1 ve EINSTEIN 2’nin sahip olduğu fonksiyonlara tehdit saptama ve ağlara zarar veren kötü trafiği engellemeyi ekleyen EINSTEIN 3 Accelerated’la birlikte ABD, birimleri arasında güvenliği artırmakta kararlı görünüyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu