İranİsrailUluslararası İlişkiler

Tahran İsrail Generkurmay Başkanı’nı hackledi

Siber güvenlik deyince Amerika’dan sonra ikinci sırada gelen İsrail, bu sebeple hackerların hedefinde bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan verilere göre İran hükümeti için çalışan bir hacker, İsrail Ordusu Genelkurmay Başkanını hackleyerek bilgisayarındaki tüm veritabanına erişim sağladı.

Tahran için çalışan siber saldırganın dünya çapında 1800 kilit kişiyi hedeflediği belirtiliyor. Saldırının ardından kimliğini açığa çıkaran izler bıraktığı tespit edilen saldırganın isminin Yaser Balaghi olduğu belirtildi. Hackerin İsrail ordusu generallerinden insan hakları aktivistlerine ve akademik çevredeki önemli kişilere kadar uzun bir hedef listesi olduğu tespit edildi.

İLGİLİ HABER >> İSRAİL’DE SİBER GÜVENLİK LİSE MÜFREDATINA GİRDİ

İsrail merkezli bir siber güvenlik şirketi olan Check Point’in, İran merkezli siber saldırıların varlığını açığa çıkarmasının ardından CEO Gil Shwed saldırıların birkaç ay önce başladığını ve hedeflenen kişilere casus yazılım yükleme amaçlı e-mailler gönderilerek bilgisayar sistemlerine erişim sağlanmaya çalışıldığını belirtti.

Gönderilen e-postaların yüzde 25’inden fazlasının amacına ulaştığını ve kullanıcıların farkında olmadan casus yazılımı bilgisayarlarına indirdiğini tespit eden şirket CEO’su Shwed siber güvenlik için yapılan yatırım süreçlerinin siber saldırıların hızına yetişemediğinin altını çizdi.

Son iki yılda İsrail birçok siber saldırının hedefi haline geldi. Yetkililer bu siber saldırı girişimlerinden bazılarının Hizbullah ve İran hükümeti bağlantılı hackerlar tarafından yapıldığını doğruladı. Buna ek olarak, Ocak ayında İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz İsrail Elektrik Kurumu’nun yoğun bir şekilde siber saldırıya uğradığını belirtti.

İLGİLİ HABER >> İRANLI HACKERLAR AMERİKAN BARAJINA SIZMIŞ

Geçtiğimiz Haziran ayında bir başka siber güvenlik şirketi ClearSky, İran üzerinden İsrail ve diğer Orta Doğu ülkelerine yönelik siber saldırı dalgasının yaşandığını belirtmişti. Bu saldırıların çoğunun hedef oltalama tekniği ile yapıldığını tespit eden şirket bu şekilde İsrail’de 40 dünya çapında 500 hedefin hacklendiğini belirtti. Hedef oltalama tekniğinde hackerlar, güvenilir bir internet sitesinin kopyasını yaratarak hedeflediği kişileri buraya yönlendiriyor, sonrasında hedeflediği kişinin giriş bilgilerini elde edip sisteme erişim sağlıyor.

430 siber şirketin halihazırda faaliyet gösterdiği İsrail’de araştırmaya göre 2000 yılından beri her sene ortalama 52 yeni şirket açılmış.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu