Kritik Altyapı Güvenliği

İranlı hackerlar Amerikan barajına sızmış!

İranlı hackarların hücresel modem kullanarak New York yakınlarında bulunan Bowman Avenue Barajını yöneten sistemlere sızdığı iddia edildi. Anayurt Güvenliği Bakanlığının tasnif dışı bir raporunda yer alan bilgiye göre olayı araştıran uzmanlar İranlı hackerların barajın kontrolünü ele geçirmediklerini ifade etti. Uzmanlar, hackerların barajın sistemini inceleyip bilgi almak amacıyla sızma operasyonu gerçekleştirdiğini açıkladı.

ABD’de bulunan endüstriyel kontrol sistemlerinden 57 bini İnternete bağlı olarak çalışıyor. Bu sistemleri izlemek için Shodan adlı bir arama motoru geliştirildi. Kritik altyapıların güvenliğinden devlet nezdinde sorumlu olan Anayurt Güvenliği Bakanlığı özel sektörün kontrolünde olan altyapıların güvenliği konusunda sıkı işbirliği geliştimeye çalışıyor.

İLGİLİ HABER >> TÜRKİYE’DEKİ PATRIOTLAR SİBER SALDIRIYA MI UĞRADI?

Anayurt Bakanlığı 2011 yılından itibaren kritik altyapı işletmecilerine sistemlerini internete bağlarken ekstra önlem almaları yönünde uyarılarda bulunuyordu. 2015 Eylül’e kadar olan bir yıllık dönemde Bakanlık’a 295 siber vaka raporu bildirildi Bir önceki dönemde bu sayı 245’te kalmıştı.

Baraj sistemlerine sızma hadisesinin 2013 yılında ABD bankalarının ağır siber saldırılara maruz kaldığı bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. İran’ın nükleer tesislerini hedef alan ve İsrail ile ABD ortak yapımı olduğu iddia edilen Stuxnet saldırısının ortaya çıkmasından bir sene sonra İranlı olduğu tahmin edilen hackerlar Amerikan bankalarının web sitelerini hedef alan siber saldırılar düzenlemişti.

Siyasi gözlemciler Bowman Avenue Barajına yapılan sızmanın İran siber kabiliyetlerinin tahmin edilenin ötesinde olduğunu gösterdiğini aktardı.

Şubat ayında gerçekleşen bir Kongre oturumunda Milli İstihbarat Direktörü James Clapper İranlı hackerları ‘motive olmuş ve öngörülemeyen siber aktörler’ olarak nitelemişti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu